Bangladeş'te idam protestosunda 82 kişi öldü

Bangladeş'te idam protestosunda 82 kişi öldü
Bangladeş'te idam protestosunda 82 kişi öldü
Bangladeş'te, bir parti lideri hakkında verilen idam kararını protesto edenlerle, kararı destekleyenler arasında çıkan çatışmalarda 82 kişi öldü.

DAKKA - Bangladeş'te, Cemaat-i İslami lideri Delver Hüseyin Saidi hakkında verilen idam kararını protesto edenlerle, kararı destekleyenler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 82'ye yükseldi.

Saidi hakkında Bangladeş Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin, bağımsızlık savaşında katliama destek verdiği ve Hinduları Müslüman olmaya zorladığı gerekçesiyle idam kararı vermesinin ardından, düzenlenen protestolarda tansiyonun yükseldiği ve idamı destekleyenlerle karara karşı çıkanlar arasında artan

çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 82'ye yükseldiği belirtildi.

Ana muhalefet Bangladeş Milliyetçi Partisi (BNP) idam kararını, “Bangladeş tarihinin en vahşi katliamı” olarak nitelendirdi. BNP Başkan Yardımcısı Mirza Fahr'ul İslam Alamgir, “Saidi'ye idam cezası verilmesinin hemen

ardından hükümet, polisi ve hükümet partisi olan Avami Lig destekçilerini halkı

öldürmeye gönderdi. Bugün yapılanlar, faşist hükümetlerin yaptıklarından daha beterdir. Bu katliam, Bangladeş tarihinin en vahşi katliamı olarak tarihe geçecek. Halk, bugün korku altında” dedi.

Cemaat-i İslami, kararı protesto için Pazar ve Pazartesi günü ülkede genel grev ilan etti. Bugün, Cuma namazından sonra ülke genelinde protestoların artması bekleniyor.

Hükümet ise protestoların artması üzerine Bangladeş ordusundaki özel güçlerden oluşan Bangladeş Sınır Muhafızları'nın (BGB), Bangladeş sokaklarında yoğun bir şekilde görev alacağını duyurdu. (aa)