Bangladeş'te laik yayıncı öldürüldü

Bangladeş'te laik yayıncı öldürüldü
Bangladeş'te laik yayıncı öldürüldü
Bangladeş'te laik kitaplar yayınlayan bir yayınevinin editörü, Dakka'da palalı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Ülkede laik yazar ve yayıncıları hedef alan saldırıların ilki Şubat ayında yaşanmış, laik blog yazarı Avijit Roy hançerle parçalanarak öldürülmüştü.

RADİKAL - Laik kitaplar yayınlayan bir yayınevinin editörü, başkent Dakka'da palalı bir grubun saldırısında öldürüldü. Faysal Arefin Dipon adlı 43 yaşındaki yayıncı, başkentin merkezindeki ofisinde saldırıya uğradı. Sabah saatlerinde de başka bir yayınevi sahibi ve 2 yazar benzer bir saldırıda yaralanmıştı.

Bangladeş'te laik yazar ve yayıncıları hedef alan saldırıların ilki Şubat ayında yaşanmış, laik blogcu Avijit Roy hançerle parçalanarak öldürülmüştü. Köktencilik karşıtı görüşleri savunan ABD vatandaşı Roy'un yine blog yazarı olan eşi Bonya Ahmed de saldırıda ağır yaralanmıştı. Cumartesi günü saldırıya uğrayan iki yayınevi de Roy'un kitaplarını basmıştı.

Dipon'un yazar olan babası Abul Kashem Fazlul Haq, "Onu ofisinde boynu kesilmiş halde, bir kan havuzunun içinde başaşağı bir şekilde buldum" dedi.

Bangladeş'te bombalı saldırı

Sabah saatlerinde de silahlı kişiler yine yayıncı olan Ahmedur Rashid Tutul'un ofisini bastı. Tutul ve yanındaki iki yazarı bıçaklayan saldırganlar, onları ofise kilitleyip olay yerinden kaçtı. Ofisten çıkıp hastaneye gitmeyi başaran yazar ve yayıncılardan birinin sağlık durumu ciddiyetini koruyor. Polis yazarların isimlerinin Ranadeep Basu ve Tareque Rahim olduğunu açıkladı.

Bangladeş'te bir blog yazarı daha öldürüldü

Bangladeş resmi olarak laik bir ülke, fakat muhalifler hükümeti cihatçıların blogcu ve yazarlara yönelen saldırılarının üzerine gitmemekle suçluyor.

Bangledeş'te laik yazarlar ve blogcuları hedef alan saldırılar:

27 Şubat: Avijit Roy kitap fuarından evine yürürken saldırıya uğradı ve öldürüldü. Eşi Bonya Ahmed saldırıda ağır yaralandı
30 Mart: Washiqur Rahman Dakka'da palalı saldırganlar tarafından öldürüldü
12 Mayıs: Blogcu Ananta Bijoy Das, Sylhet kentinde yine benzer bir saldırıda öldürüldü
7 Ağustos: BLogcu Niloy Neel evinde palalı saldırganlar tarafından öldürüldü (BBC Türkçe)