Bangladeş'teki fabrika yangınını sebebi sabotaj

Bangladeş'teki fabrika yangınını sebebi sabotaj
Bangladeş'teki fabrika yangınını sebebi sabotaj
Bangladeş'te geçen ay tekstil fabrikasında çıkan yangının sabotaj olduğu bildirildi

DAKKA - Soruşturmayı yürüten yetkililerden Menuddin Handaker, 24 Kasım'da başkent Dakka yakınındaki Tazreen Fashion fabrikasında 111 işçinin öldüğü yangının sabotaj olduğunu belirtti.

‘KISA DEVRE YA DA BAŞKA BİR NEDENDEN KAYNAKLANMIYOR’
Handaker, yangından kurtulanların verdiği ifadelere göre sabotajın söz konusu olduğunu, yangının kısa devreden ya da başka bir nedenden kaynaklanmadığını söyledi. Yetkili ayrıca, fabrika sahibinin ihmalinin söz konusu olduğunu ve bu kişi ile 9 çalışanına istemeden adam öldürme suçlamasıyla dava açılmasının önerildiğini ifade etti.

FABRİKA SAHİBİ İTİRAF ETMİŞTİ
Fabrika sahibi Delvar Hüseyin daha önce, yalnızca 3 kata izin verilmesine rağmen tesisi genişleterek 8 kata çıkardıkları, hatta yangının çıktığı dönemde 9'uncu kat üzerinde çalıştıkları itirafında bulunmuştu.

TESİSİN SERTİFİKASI YENİLENMEMİŞ
Bir itfaiye yetkilisiyse, fabrikanın yangın güvenlik sertifikasının süresinin 30 Haziran'da dolduğunu ve sertifikanın tesisin güvenlik konusundaki eksiklikleri nedeniyle yenilenmediğini söylemişti.

TÜM ÇIKIŞ KAPILARI KİLİTLİYDİ
Yangından kurtulan işçiler, acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu, yangın söndürme tüplerinin çalışmadığını ve yangın alarmının çalmasına rağmen müdürlerin işçileri işlerinin başına dönmeye zorladığını anlatmıştı. İtfaiyeciler, 8 katlı binadaki tüm acil çıkış kapılarının kilitli olduğunu doğrulamıştı.

aa


    ETİKETLER:

    Fabrika

    ,

    güvenlik