Banksy bu kez Suriyeli mülteci Stve Jobs'u çizdi

Banksy bu kez Suriyeli mülteci Stve Jobs'u çizdi
Banksy bu kez Suriyeli mülteci Stve Jobs'u çizdi
Birbirinden çarpıcı eserleriyle, bir efsaneye dönüşen sokak sanatçısı Banksy, bu kez Fransa'daki bir mülteci kampında, babası Suriyeli bir göçmen olan Apple'ın kurucusu Steve Jobs'u çizdi.

RADİKAL - Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Fransa'nın Calais kentindeki bir mülteci kampında Apple'ın kurucusu Steve Jobs'u çizdi.

Suriyeli bir göçmenin oğlu olan Jobs, duvar resminde Apple bilgisayarların ilk modellerinden birini ve sırtında bir çuval taşıyor.

Banksy, amacının göçün faydalarına dikkat çekmek olduğunu söyledi. Banksy açıklamasında "Sık sık göçmenlerin ülkenin kaynaklarını tükettiğini düşünürüz. Ama Steve Jobs, bir Suriyeli göçmenin oğluydu. Apple, dünyanın en kârlı şlirketi ve yılda 7 milyar dolardan fazla vergi ödüyor. Böyle bir şirket Humus'tan (Suriye) genç bir adama izin verildiği için var" dedi.

Banksy’nin bir başka çiziminde ise lüks bir yata el sallayan mülteciler resmedildi. Banksy bu eserine ise “Aynı gemide değiliz” notunu düştü.

Banksy, çizimlerinden birinde ise dürbünle uzaklara bakan küçük bir mülteci kızın başına bekleyen akbabaya yer verdi.

-Şimdiye kadar kimliğini açıklamayan Banksy, "Balonlu kız" adlı eserini Suriye için yürütülen savaş karşıtı bir kampanyaya bağışlamıştı.

-Steve Jobs, 2011'de ölmüştü.

-Calais'deki mülteci kampında çoğunluğu Suriye, Afganistan ve Eritre'den 7 binden fazla göçmen ve mülteci yaşıyor.
(BBC Türkçe - diken.com.tr)