Baradey: Generaller kaygılarımı dinliyor

Mısır geçici cumhurbaşkanlığının, Muhammed Baradey’in başbakan atandığı açıklamasını geri çekmesi, koltuğa kimin oturacağı tartışmasını tetiklerken, Nobel Barış ödüllü siyasetçi Der Spiegel’le röportajında İslamcıların dışlanmaması mesajı verdi. Başbakan atandığı haberinden önce yaptığı mülakatta Baradey “İhvan demokratikleşme sürecine dahil edilmeli. Hiç kimse inandırıcı gerekçe olmadan mahkemeye çıkarılmamalı. Mursi onurlu muamele görmeli” diye konuştu. Baradey, ‘ordunun kılıfı’ olmaktan korkup korkmadığı sorusuna “Generaller endişelerimi dinliyor. Benim kırmızı çizgim şu: Hoşgörü sahibi olmayan ve demokrasiye saygı göstermeyenlerle çalışmam” yanıtı verirken, darbe yapılmadığını da savunup ”20 milyondan fazla insan sokağa çıktı çünkü böyle devam edemezdi” dedi. 

İhvan’a zeytin dalı 

Karardan vazgeçilmesinde Müslüman Kardeşler’in Baradey’i tanımadığını açıklaması ve darbeye destek veren Selefi Nur Partisi’nin, süreçten çekilme tehdidi etkili oldu. Ancak Baradey’den tamamen vazgeçilmiş de değil. Nitekim Cumhurbaşkanlığı danışmanı Ahmed Muselmani, “Baradey hâlâ en güçlü aday. Listede ilk sırada” dedi. Ancak geçici yönetim, Mursi göreve dönene dek meydanlarda kalacağını açıklayan İhvan’a da zeytin dalı uzattı. Muselmani, “İhvan’ın cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimi için önünde büyük fırsatlar var. Cumhurbaşkanlığı İhvan’a el uzatıyor. Ulusun parçası olan herkese el uzatıyoruz. İslamcıları dışlamıyoruz. Devletin İslami gruplara değil silah doğrultan ve devleti yıkmaya çalışanlara karşı husumeti var” dedi.
İhvan’ın üst düzey ismi Muhammed Baltacı ise ‘Mursi’nin devrilmesinin darbe olarak nitelenmemesinin ABD ve Avrupa ’ya nefreti yeniden ortaya çıkarabileceği’ uyarısı yaptı.