Barış beklentisi doruğa ulaştı

Barış beklentisi doruğa ulaştı
Barış beklentisi doruğa ulaştı
Türkiye'de Barem Research tarafından temsil edilen uluslararası araştırma ağı WIN-Gallup International'ın dünya kamuoyunun barış beklentisini ölçmek amacıyla yaptığı "Barış Endeksi" araştırmasına göre endeks, 11 Eylül'den bu yana geçen 10 yılda en yüksek seviyeye ulaştı.

1977 yılından bu yana yürütülen araştırmanın 2012 sonuçlarına göre, global bazda barış beklentisi 2001'den bu yana en yüksek değere çıktı. Barış beklentisi açısından önümüzdeki 12 ayın geçen 12 aydan daha iyi olacağını düşünenlerin oranının, tersini düşünenlerin oranından çıkarılması ile elde edilen barış endeksinde, global skor 2011 yılında eksi yüzde 30 iken, 2012'de eksi yüzde 5'e yükseldi. 2012 yılının daha barışçıl geçeceğini düşünenlerin oranı yüzde 27, daha az barışçıl geçeceğini düşünenlerin oranı ise yüzde 32 oldu.

Endeks, geçmiş yıllarda daha çok savaş ve teröre maruz kalan ulusların, 2012'nin daha barışçıl bir yıl olacağına dair umut taşıdıklarını gösteriyor. Araştırmada özellikle Iraklılar'ın (yüzde 34) ve Afganlar'ın (yüzde 18) geçen yıla göre daha barışçıl bir yıl umuyor olmaları dikkate değer. Her ikisinde de, barış umudu, eksi yüzde 5 olan global ortalamanın çok üstünde bulunuyor.

Buna karşılık Avrupa ülkelerinin çoğu ve ABD gibi refah toplumlarında ise barış konusundaki kaygılar devam ediyor. En zengin 30 ülkenin yalnızca birinde bu yıl önceki yıla göre daha çok barış bekleyenlerin sayısı, beklemeyenlerden fazla. Zenginlik sıralamasında en altta yer alan 29 ülkenin 17'sinde ise barış açısından içinde bulundukları koşulların iyileşeceği umudu daha yüksek. Türkiye ise eksi yüzde 5'lik global endekse karşılık eksi yüzde 29 ile 59 ülke içinde 2012 yılı barış endeksi en düşük 5'inci ülke oldu.

Araştırma detayları
Dünya kamuoyunun barış beklentisini ölçen barış endeksi, 5 kıtada 59 ülkede 50 binden fazla kişi ile yapılan görüşmelere dayanıyor ve dünya nüfusunun yüzde 75'ini kapsıyor. Araştırma, Kasım 2011-Ocak 2012 döneminde; 36 ülkede yüz yüze, 11 ülkede telefonla ve 12 ülkede online görüşmelerle gerçekleştirildi. Her ülkeden 1000 civarında kişi ile görüşme yapıldı. (AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Avrupa

  ,

  Zengin

  ,

  Skor

  ,

  ülke

  ,

  Karşılık