Barış savunucularından WikiLeaks sanığına destek

Barış savunucularından WikiLeaks sanığına destek
Barış savunucularından WikiLeaks sanığına destek
ABD'ye ait gizli diplomatik yazışmaları WikiLeaks adlı internet sitesine sızdırdığı iddiasıyla yargılanan er Bradley Manning'e, Nobel Barış Ödülü sahibi 3 barış savunucusundan destek geldi.

Desmund Tutu, Mairead Maguire ve Adolfo Peres Esquivel yaptıkları ortak açıklamada, “Manning'in adli takibatı değil, minnetarlık duyulmayı hakeden bir kişi olduğu” belirtti.

The Nation dergisinde yer alan ortak açıklamada, “Manning'in, yaptıklarıyla Irak ve Afganistan'da işlenen üstü örtülü suçları ortaya çıkaran cesur bir muhbir olduğu” ileri sürüldü.

Manning'in avukatları, bir hafta önce yaptıkları açıklamada, müvekkillerinin mahkemeyle uzlaşma yoluna giderek, hakkında yöneltilen suçlamaların azaltılması karşılığında suç işlediğini kabul ederek savunma hakkından vazgeçme teklifinde bulunduğunu bildirmişti.

Manning, Irak ve Afganistan'daki savaşlara ilişkin yüz binlerce gizli rapor ile Dışişleri Bakanlığının kriptolu mesajlarını WikiLeaks'e gönderdiği hakkında kendisine yöneltilen suçlamaları kabul ediyor. Ancak ömür boyu hapse varan cezaları içeren, düşmana yardım veya casusluk ve bilgisayar suçlarıyla ilgili federal kanunları ihlal ettiğine ilişkin suçlamaları reddediyor. (aa)


  ETİKETLER:

  Afganistan

  ,

  Irak

  ,

  Wikileaks

  ,

  Bilgisayar

  ,

  suç

  ,

  rapor