'Barzani bağımsız Kürdistan için tarih verdi'

'Barzani bağımsız Kürdistan için tarih verdi'
'Barzani bağımsız Kürdistan için tarih verdi'
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, yeniden başkan olması durumunda 2 yıl içinde Kürdistan'ın bağımsızlığını ilan edeceği öne sürüldü.

RADİKAL - Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin tekrar başkan seçilmesi halinde 2 yıl içinde Kürdistan’ın bağımsızlığını ilan edeceğini ileri sürdü. Rudaw'da yer alan habere göre, açıklamayı isminin açıklanmasını istemeyen KDP’li yetkili yaptı. 

Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ise, başkanlık seçimin 20 Ağustos’a ertelendiğinden habersiz olduklarını belirterek, Barzani’yi eleştirdi. KYB Politbüro Sözcüsü İmad Ahmed, “Barzani’nin seçim tarihini açıklama kararı bizim için beklenmedik bir karardı” dedi. İmad Ahmed, konuyla ilgili en kısa zamanda bir toplantı düzenleyeceklerini ifade etti. KYB Sözcüsü, “Başkanlık Kanunu”nun tekrar düzenlemesi için öneri vereceklerini belirterek, “Kürdistan Bölgesi Başkanı’nı Parlamento tarafından göreve getirilsin ve görev yetkileri de Parlamento tarafından sınırlandırılsın” şeklinde konuştu.

Barzani, HDP mitingindeki patlamayı kınadı

Değişim Hareketi (Goran) da, başkanlık seçiminin Parlamento tarafından yapılmasından yana olduklarını belirtti. İslami Toplum Partisi (Komel) Politbüro Üyesi Muhammed Hekim ise, KDP ve Goran’ın başkanlık seçimi konusundaki tutumunu eleştirerek, “Her 2 parti de bu konuda erken  fikir beyan etti” ifadesini kullandı.

Barzani: Kürdistan siyasi hesapların görüleceği yer değil

Biden, Barzani'ye 'Ömrümüz Kürt devletini görmeye yetecek' demiş