Barzani, kardeşini tanklarla Kerkük'e gönderdi

Barzani, kardeşini tanklarla Kerkük'e gönderdi
Barzani, kardeşini tanklarla Kerkük'e gönderdi
Dicle Operasyon Kuvvetleri, Kerkük yakınlarına gelince, Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani kardeşi Sihat Barzani'nin başında olduğu askeri birliği tank ve toplarla Kerkük'e gönderdi

DİYARBAKIR- Irak merkezi Hükümetinin Kerkük başta olmak üzere bölgedeki Kürtler ile tartışmalı olan bölgeler için oluşturduğu Dicle Operasyon Kuvvetleri, Kerkük yakınlarına gönderince, Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani kardeşi Sihat Barzani’nin başında olduğu askeri birliği tank ve toplarla Kerkük’e gönderdi. Sihat Barzani, " Başkan Barzani’nin izin vermemi halinde Bağdat’a kadar olan toprakları düşmanlardan temizlemeye hazırız" dedi.

Bölgedeki internet sitelerinin haberine göre, Irak’ta merkezi Hükümet ile Bölgesel Kürt yönetimi arasındaki gerginlik artarken, Bağdat’taki merkezi Hükümetin kurduğu Dicle Operasyon Kuvvetleri güçlerinin Kerkük yakınına kadar gelmesi üzerine Kürtler harekete geçti. Bölgesel yönetimin Başkanı Mesut Barzani, büyük bir askeri birliği Kerkük’e gönderdi. İçerisinde tank, top, zırhlı araç ve kariyerlerin bulunduğu bir askeri konvoy dün Kerkük’e girerken, ’Piştiwani’ adı verilen askeri birliğin başında Bölgesel Yönetimin lideri Mesut Barzani’nin kardeşi Sihat Barzani’nin bulunduğu ifade edildi. Sihat Barzini, Mesut Barzani’nin izin vermesi durumunda Bağdat’a kadar olan toprakları ’düşmanlardar’ temizlemeye hazır olduklarını söyledi. Barzani’nin kardeşinin başında olduğu askeri birliğin, Kürt bölgesindeki önemli ve güçlü birliklerden olduğu ifade edildi.

Bağdat ve Erbil arasındaki gerginlik nedeniyle Kürt bölgesindeki Peşmergelerin tüm askeri üslerde savaşa hazır şeklinde bekletildiği bildirilirken, PKK olası bir çatışma ve savaş durumunda Kürt yönetiminin yanında yer alacağını açıklamıştı.

BARZANİ: BİZ SİLAHLARDAN DEĞİL, ARKASINDAKİ BEYİNLERDEN KORKUYORUZ
Erbil’de Arap gazetecilerle konuşan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, "Kürtler, silahtan değil, onlmarın arkasındaki beyinlerden korkuyoruz" dedi.

Erbil’de Arap gazetecilerle konuşan Bölgesel Kürt Yönetiminin Lideri Mesut Barzani, son günlerde merkezi hükümet ile aralarında görülen gerginlik ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Merkezi Irak ordusunun güçlenmesinden rahatsız olmadıklarını, bu ordunun kişiye ait özel ordu olmasından rahatsız olduklarını söyleyen Barzani, "Ordular gelir- gider ama Kürtler kendi topraklarında kalacaklardır. Maliki’den uluslarrası platformlarda Kürtler’in de hakkını hukukunu koramasını isterdik ama, kendisi tam ters bir tavır içerise girdi. Kürtler silahtan değil, o silahların arkasındaki beyinlerden korkuyor. Bu zihniyetin o silahları ele geçirmesinden rahatsısız" diye konuştu.

Barzani, sorunların petrol anlaşmalarından kaynaklanmadığını, Bölgesel yönetimin yaptığı anlaşmaların Irak Anayasasına uygun olduğunu da ekledi.

dha - Ferit Aslan