Barzani karşıtı gösteride polis ateş açtı: 2 ölü

Barzani karşıtı gösteride polis ateş açtı: 2 ölü
Barzani karşıtı gösteride polis ateş açtı: 2 ölü
Irak'ın Süleymaniye kentinde Barzani partisine karşı düzenlenen gösteride polisin ateş açması sonucunda biri 14 yaşında olmak üzere iki kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

RADİKAL - Irak’ta Süleymaniye kentinde Barzani partisine karşı düzenlenen gösteride polisin ateş açması sonucunda biri 14 yaşında olmak üzere iki kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Kaladize ilçesinde ekonomik kriz nedeniyle maaşların ödenmemesini protesto eden öfkeli grup, bir süre yürüdükten sonra Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) binasını ateşe verdi. Bu sırada göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandı. Polis, kalabalığı dağıtmak için tazyikli su kullandı. Çıkan çatışmalarda 14 yaşında bir erkek ve 30 yaşındaki bir öğretmen hayatını kaybederken, 20 kişi yaralandı. 

Göstericiler, Kaladize-Rania yolunu trafiğe kapatarak geçişlere izin vermedi. Olayların yatıştırılması için Süleymaniye merkez ve çevre ilçelerden Kaladize'ye takviye polis gücü gönderildi.

MUSUL VALİSİ BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Bugün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Musul Valisi Nufeyl Hamadi Sultani ve beraberindeki heyeti kabul etti. IKBY Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Barzani ile Sultani, IŞİD'e karşı yürütülen mücadele ve Musul'un kurtarılması hazırlıklarını ele aldı. Açıklamada konuşmasına yer verilen Barzani, Sultani'ye yeni görevinde başarı dileyerek, "Terör örgütü IŞİD'in Musul'dan çıkarılması öncelikli hedefimiz olmalıdır. Tüm taraflar el ele vererek teröristlerin birlikte yaşam kültürünü bozmasına izin vermemelidir. Musul'daki çok renklilik ve çok kültürlülük korunmalıdır" ifadelerini kullandı.

Barzani: Türkiye'de korktuğumuz şiddet ortamı oluştu

Barzani, Kürt bölgesinin ağır bir ekonomik krizden geçtiğini ancak imkanları ölçüsünde Musul vilayetine yardımcı olacaklarını belirtti. 
Musullu sığınmacıların durumuna da değinen Barzani, şunları kaydetti:

"Temel çözüm, teröristlerin elindeki bölgelerin kurtarılması ve sığınmacıların evine dönmesini sağlamaktır. Ancak IŞİD çıkarıldıktan sonra birlikte yaşam kültürünün temeli güçlendirilmelidir. IŞİD'le savaşın etnik bir çatışmaya dönüşmesine fırsat verilmemelidir." 

Rojava'da PYD ve peşmerge savaşacak

Musul Valisi Nufeyl Hamadi Sultani de desteklerinden dolayı Barzani'ye teşekkür ederek, IKBY ile Musul vilayeti arasındaki uyumlu çalışmanın ve işbirliğinin güçlendirilmesinden yana olduklarını bildirdi. 

Peşmergenin IŞİD'e karşı elde ettiği kazanımların önemine vurgu yapan Sultani, "Biz Peşmergeye borçluyuz. IŞİD'i dize getiren ve halkımızın canını kurtaran Peşmergenin kahramanlığını unutmamız mümkün değildir. Kürdistan hükümeti ve halkı, yüz binlerce sığınmacıyı bağrına bastı. Her daim müteşekkiriz" ifadelerini kullandı. 

Sultani, Barzani'den Musul halkına ve idaresine yönelik desteklerini devam ettirmesini istedi. Görüşmede IKBY İçişleri Bakanı Kerim Sincari, Başkanlık Divanı Başkanı Fuat Hüseyin ile Musul İl Meclisi Başkanı Beşar Kiki de hazır bulundu. Sultani, Musul İl Meclisi üyelerince bir süre önce görevinden alınan Esil Nuceyfi yerine Musul Valisi seçilmişti. (AFP/AA) 

'Peşmergeye kimyasal silahla saldırıldı'