Barzani: Kürtlerin dışlandığı dönem geçmişte kaldı

Barzani: Kürtlerin dışlandığı dönem geçmişte kaldı
Barzani: Kürtlerin dışlandığı dönem geçmişte kaldı
Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 'Kürtler iç savaştan uzaklar ve bu bizim için büyük kazanım demektir. O acılar geride kalmıştır' dedi


İhsan DÖRTKARDEŞ


Kuzey Irak’taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Kürt sorununun Kürtler’in yaşadığı her ülkede farklı özellikler taşıdığını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Erbil’e yaptığı ziyareti sırasında Türkiye ’nin Kürtler’i dışladığı dönemin geçmişte kaldığını söylediğini anlattı.

Barzani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi’ne ait ‘Peyamner’ sitesi, Kürt liderin Duabi Media’nın sorularını yanıtladığını bildirdi. Barzani, Arap kamuoyunun şu ana kadar Kürt sorununu tam anlayamadığını anlatırken, olası karşıtlıklar veya mezhep savaşlarına ilişkin, "Karışıklık ve düşmanlıkların bir tarafı olmamaya özen gösteriyoruz. İlişkilerimizde denge kurmayı ve düşmanlıkların bir tarafı olmamaya çalışıyoruz. Kürtler iç savaştan uzaklar ve bu bizim için büyük kazanım demektir. O acılar geride kalmıştır ve bir daha yanşamamasını temenni ediyorum" dedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Mesut Barzani, Türkiye ile Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi arasındaki ilişkileri değerlendirirken ilişkilerin birkaç yıl öncesine kadar kötü olduğunu, Ankara ’nın ’Kürdistan’ olarak nitelendirdiği Kuzey Irak’taki yönetimi tanımadığını anlatırken şöyle dedi: "Türkiye siyasetinde ciddi bir değişim oldu. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Erbil’i ziyaret ederek, ’Kürtler’in dışlandığı dönem geçmişte kaldı’ dedi. Mevcut durumda iyi bir ticari ilişki var; iki tarafta bundan fayda sağlıyor. Türkiye ve İran arasında karşıtlık varsa bile biz bu karşıtlığın bir parçası olmayacağız. Çünkü biz iki tarafla da iyi ilişkiler içinde olmalıyız."
Barzani, Amerika’nın demokratik ve anayasaya bağlı Irak’ı desteklediğini, kendi yönetimleri ile ilişkilerine bağlı olduğunu kaydederek, Kürtler’in yaşadığı ülkelerde birbirinden ayrı konumda olduklarını, buna göre çözüm bulunabileceğini söyledi. Mesut Barzani, ""Eskiden bizim varlık sorunumuz vardı. Yok olmakla karşı karşıyaydık. Şimdi durum değişti. Bu nedenle sorunları diplomatik ve barışçıl yöntemlerle nasıl çözeceğimizin üzerinde çalışmamız gerekiyor" diye konuştu. (dha)