Barzani Kuzey Irak sınırını PYD'ye kapattı

Barzani Kuzey Irak sınırını PYD'ye kapattı
Barzani Kuzey Irak sınırını PYD'ye kapattı
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, kendisine yakın Suriye Kürt Demokrat Partili 75 kişinin PYD tarafından gözaltına alınmasına sert tepki gösterdi.

Suriye'nin Kürt bölgesinde giderek etkisini artıran PKK 'nın Suriye yapılanması PYD'nin, rejime karşı eylem yapan ve muhaliflere destek veren Barzani yanlısı 75 kişiyi gözaltına almasıyla başlayan gerginlik yeni bir boyut kazandı.

Milliyet gazetesinden İsmail Avcı’nın haberine göre Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, PYD'nin, Suriye Kürt Demokrat Partili 75 kişiyi gözaltına alması ve bütün ısrarlarına rağmen akşam bırakmaması üzerine Irak-Suriye sınırını kapattı.

Barzani'nin talimatıyla Peşmerge Ordusu'ndaki bazı özel birliklerin Suriye'nin Derik sınırına gönderildiği iddia edildi.

ÇEKİLME SON HIZLA SÜRÜYOR
Suriye’nin Kamışlı kentinde yürüyüş düzenleyen gruba Suriye Kürt Demokrat Partisi başta olmak üzere çok sayıda muhalif Kürt partisi ve siyasetçi de destek verdi. Yürüyüşte Esad’ı kınayan ve çoğu Kürt gençlerinden oluşan grup, PYD'nin rejim desteğiyle aylardır esir tuttuğu muhalif Kürt gençlerinin serbest bırakılmasını istedi.

Yürüyüşte PYD’nin Irak’ın Erbil kentinde yapılan Erbil antlaşmasına sadık kalmasını talep etti. Kürt Yüksek Konseyi'ni de göreve çağıran göstericiler, Esad gibi bir diktatöre boyun eğmediklerini belirterek PYD gibi örgütlere de boyun eğmeyeceklerini dile getirdi. Bu eylemden bir gün sonra ( bugün ) Suriye-Irak Bölgesel Kürt Yönetimi sınırında gözaltı olayları yaşandı. PYD, sınırdan geçen 75 kişiyi gözaltına aldı.

Barzani'nin partisi KDP'nin yöneticileri PYD haber göndererek gözaltına aldığı kişilerin serbest bırakılmasını aksi halde çatışmaların yaşanacağını bildirdi.

Bunun üzerine Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, PYD'ye akşama kadar süre tanıdı ve gözaltına aldığı kişilerin serbest bırakılmasını istedi. PYD'nin gözaltına aldığı ve bilinmeyen bir yerde sakladığı kişileri serbest bırakmaması üzerine Kuzey Irak Bölgesel Kürt yönetimi sınırı PYD’ye kapattı. Kuzey Irak Yönetiminin bazı özel birlikleri de sınıra sevk ettiği iddia edildi.