Barzani siyasi uzlaşı için kolları sıvadı

Barzani siyasi uzlaşı için kolları sıvadı
Barzani siyasi uzlaşı için kolları sıvadı

Haşimi nin Türkiye ye yerleşmesi, Ankara ve Bağdat arasında da gerilim yarattı.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Irak’ın kuzeyindeki Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin Irak’taki krizin sürmesi halinde bağımsızlık için referanduma gidebileceği açıklamasının ardından, Irak’taki siyasi gelişmeler hız kazandı. Barzani ve Cumhurbaşkanı Celal Talabani siyasi grupları bir araya getirmek için kolları sıvadı. Krize el koymaya karar veren Barzani, Şiilerle Sünniler ve Şii Başbakan Nuri el Maliki ile Kürtler arasındaki gerginlikleri masaya yatırmak amacıyla tüm grupları ‘Iraklı siyasiler yuvarlak masa toplantısı’ için 7 Mayıs’ta Erbil’e davet etti. 

Haşimi ile Maliki aynı masada buluşacak
Türkiye ’ye geçen hafta sürpriz bir ziyaret gerçekleştiren Barzani, Ankara temasları sırasında ”Irak bir kriz içinde. Sebebi de Maliki’nin iktidarı tek başına diktatör bir anlayışla yürütmesidir. Iraklı tüm etnik, mezhepsel ve siyasi gruplar olarak çözüm için çalışacağız. Diğer çevreler samimi ve çözüme hazır olmazlarsa o zaman biz de halka döneriz” demişti. Bu açıklamanın Irak’ta yaşayan diğer etnik gruplar arasında gerilime neden olduğu belirtiliyor.
Toplantıda yuvarlak masanın etrafında birbiriyle kanlı bıçaklı olan isimler bir araya gelecek. Şii yetkililere karşı ölüm mangaları kurduğu suçlamasıyla hakkında tutuklama kararı bulunan ve şu anda Türkiye’de olan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi’nin toplantıya katılması bekleniyor. Maliki ve özellikle petrol gelirlerinin paylaşımı konusunda sorun yaşadığı Barzani de yine toplantının önemli aktörleri olarak masaya oturacak. Maliki ile Talabani arasındaki ilk görüşmede Maliki prensipte toplantıya katılacağını iletmiş ancak toplantının Bağdat’ta yapılmasını istemişti.
Yuvarlak masa toplantısından bir sonuç çıkmazsa Irak’taki etnik gruplar arasındaki gerginliklerin daha da derinleşmesi bekleniyor.