Barzani'den bağımsızlık açıklaması

Barzani'den bağımsızlık açıklaması
Barzani'den bağımsızlık açıklaması
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, 'Önümüzde iki seçenek var. Ya bağımsızlık, ya bağımlı olmak. Birincisini seçeceğiz' ifadesini kullandı.

RADİKAL - Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, peşmergeleri 'Başkomutan' sıfatıyla denetlerken, "Önümüzde iki seçenek var. Ya bağımsızlık, ya bağımlı olmak. Birincisini seçeceğiz" dedi.

Kuzey Irak'tan yayın yapan 'Rudaw TV'nin haberine göre Barzani, Kürt yönetimin merkezi Erbil ve Musul'deki cephelerde görevli Peşmerge Güçleri'ni "Başkomutan" sıfatıyla denetledi ve bayramlarını kutladı. Barzani'nin lideri olduğu 'Kürdistan Bölge Başkanlığı'nın web sayfasında yer alan açıklamaya göre, Mesut Barzani, Peşmerge Güçleri'nin vatan topraklarını korumakla görevli olduğunu, partiler arasındaki çekişmelerin savaşa yansımaması gerektiğini söyledi.

'Barzani bağımsız Kürdistan için tarih verdi'

'DÜŞMAN ELİNDEN KALANI ARDINA KOYMADI'

Kuzey Irak'ta muhalefetteki Değişim Hareketi'nin (Goran) önerdiği Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliği'nin etkili olduğu Süleymaniye ve Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin güçlü olduğu Erbil'de iki sistemli yönetim önerisine değinen Kürt lider, "İki idareden söz edenler görülen o ki tarihten ders almayanlardır. Bunca yıldır halkımızın gösterdiği çaba ve verdiğimiz kurbanlar, Kürdistan bölünsün, parçalansın diye verilmedi" dedi. Mesut Barzani, şöyle konuştu:

"Hiç kimse Kürdistan Bölgesi'ni bölemez, parçalayamaz. Birlik ve bütünlükten rahatsız olanlar, hayatlarını tercih ettikleri herhangi bir yerde sürdürebilir. Başkalarının emri altında kalmak için onca şehit vermedik. Düşman elinden geleni ardına koymadı. Ancak, milletimizin iradesini kıramadı. Artık böyle bir acı tecrübeyi yaşamak zorunda değiliz. Bağımsızlık veya bağımlı kalma seçenekleriyle karşı karşıyayız. Tercihimiz bağımsızlık." (İhsan Dörtkardeş/DHA)

Erbil Bağdat'a petrol vermedi

Barzani'den emir: Rojava için hazır olun!


  http://www.radikal.com.tr/139983813998381

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  her millet kendi kaderini tayin hakkı olmalıdır - abdullaht

  yeryüzünde nüfusu 40 milyon kadar olan kürt ulusu devletsiz olması diğer ulusları ve kürtlerin kendilerini de rahatsız eden bir durumdur.devletsiz olmak kürtleri rencide ediyor.kürt'ler ortadoğuda kendi topraklarında savaşıyor topraklarını barbarlara karşı savunuyor.Sn Barzaninin bağımsızlık söylemi her kürt'ün gönlünde yüreğinde vardır.diğer komşu uluslar buna saygı duymalıdır.2-3 milyonluk filistinin nasıl devlet kurması meşruysa kürtlerinde devlet kurması bu kadar meşrudur.