Barzani'den çıkış: Saldırırız

Barzani'den çıkış: Saldırırız
Barzani'den çıkış: Saldırırız
Mesut Barzani, 29 Eylül'de Erbil'de düzenlenen 7 kişinin öldüğü ve El Kaide bağlantılı grubun üstlendiği saldırının ardından açıklama yaptı: Teröristler Suriye'de de olsa saldırırız

Fransız Haber Ajansı’na (AFP) konuşan Barzani, Erbil'de Hewler’deki saldırının Asayiş Güçlerinin Merkezi’ni hedef aldığını hatırlattı. 7 kişinin öldüğü, 60 kişinin de yaralandığı saldırının tek olmadığını, başka saldırganların da harekete geçmeden önce tutuklandığını belirtti. El Kaide bağlantılı Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) üstlendiği saldırıyla ilgili haberde AFP, Rojava’da şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade etti. Kürtlerin saldırılar karşısında genel bir seferberliğe geçtiğini de yazan AFP, “Böylece birçok bölgeden cihatçıları Kürt savaşçılar uzaklaştırdı” şeklinde bir yorumda da bulundu.

Yine, Suriye rejimine karşı ayaklanmanın başladığı Mart 2011’den bu yana Kürtlerin çelişkilerden uzak durduğu yorumunu da yapan ajans, “Kürtlerin hedefi, kendi bölgelerinde kontrolü sağlamak” diye yazdı. Mesud Barzani, Irak ve Suriye’deki militanlara karşı Iraklı Kürtlerin harekete geçip geçmeyeceği sorusuna şu yanıtı verdi: “Teröristlere karşı her yerde saldırı düzenlemekten çekinmeyiz. Görevimiz, Kürtleri elimizden geldiğince korumaktır... Ancak Kürtlerin (Suriye’deki içsavaşta tüm taraflara) eşit mesafede durması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece Kürtler savaşa girmeye zorlanmaz. Savaşa girerlerse bundan yarar sağlamazlar.”

ASKERİ EĞİTİM VERİYORUZ


KBY’de Suriyeli Kürtlere kendilerini savunmak için askeri eğitim verdiklerini de ilk kez kabul eden Barzani, “Bazı gençler eğitildi. Ama doğrusu savaşa girsinler diye eğitilmediler” dedi. Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkı olduğunu da belirten Barzani, şöyle konuştu:

“Kürt halkının kendi devletine sahip olması doğal bir haktır. Ama buna şiddetle ulaşılmaz. Bu doğal bir şekilde olmalı. Anlayış çağındayız. Kürtler ve diğer devletler ( Türkiye , Suriye, Irak ve İran) arasında diyaloğu teşvik ediyoruz. (Irak’taki şiddet konusunda) Temel sorunların gelecek yıl yapılacak genel seçimlerden önce çözülebileceğine inanmıyorum. Bu çatışmaların içsavaşa dönüşeceği yolunda ciddi bir korku var.”  (Hürriyet, Milliyet)