Barzani'den IŞİD'le mücadele zirvesine tepki

Barzani'den IŞİD'le mücadele zirvesine tepki
Barzani'den IŞİD'le mücadele zirvesine tepki
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, terör örgütü IŞİD'le mücadele için Londra'da gerçekleştirilen 'Koalisyon Zirvesi'ne Kürdistan Bölgesi'nden temsilci davet edilmediği için tepki gösterdi.

RADİKAL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, dün İngiltere'nin başkenti Londra'da gerçekleştirilen IŞİD'le mücadele zirvesine davet edilmemesine tepki gösterdi. Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlığı resmi sayfasından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

IŞİD’e karşı savaşan ülkelerin katıldığı Londra Konferansı, Kürdistan Bölgesi’nin IŞİD terörüne karşı ağır bir savaştan geçtiği dönemde düzenleniyor. Peşmerge de IŞİD teröristlerine, kanı pahasına ağır darbeler indiriyor. IŞİD teröristlerinin saldırılarından sonra, peşmergeler kanıyla yüzbinlerce mülteciyi, birçok etnik ve dini grubu korumuş, birçok bölgeyi de halkı arasında ayrım yapmaksızın kurtarmıştır. Biz de herkesin şehitlerimize ve kahraman peşmergelere saygı duyarak Kürdistan bölgesi temsilcisinin de bu konferanslara davet etmesini bekliyorduk. Şüphesiz ki şu an dünyada bir tek peşmerge terörizmle doğrudan savaşıyor.”

Sözcü'de yer alan habere göre, açıklamada, “Konferansın organizatörlerine durumdan ötürü rahatsızlığımızı ifade ediyoruz” denildi. Açıklamada ayrıca, "Kürtlerin verdiği kurbanların başkasına mal edilmesinden" de razı olunmadığı belirtildi.

Mesrur Barzani: 200 IŞİD militanı öldürüldü

Kürtler Kobani savaşını kazanmaya yakın


TÜRKİYE 'DEN DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU KATILDI

İngiltere’nin başkenti Londra’da dün yapılan ve 20 ülkeden yetkilinin katıldığı “IŞİD ile mücadele” toplantısında Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Toplantıya ayrıca, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov ve AB Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de katıldı. Toplantıda Irak Başbakanı Haydar el-İbadi de hazır bulundu.

El Nusra ile IŞİD, Doğu Guta'da savaşın eşiğinde


İbadi, daha fazla destek almak için Londra’da bulunduğunu belirterek, “Son aylarda, Irak’a silah ve mühimmat sağlanmada artış yaşandığını” dile getirdi.

'TOPLANTI AÇIK, SAMİMİ VE FAYDALIYDI'

Iraklı askerlere verilen eğitime de değinen İbadi, eğitim programının başarılı bir şekilde devam ettiğini kaydetti. Irak Başbakanı, “Bugünkü toplantı çok açık, samimi ve faydalıydı. IŞİD’in kökünü kazımak için birçok konu üzerinde görüştük. Iraklı güçler sahada birçok gelişme gösteriyor” dedi.

İbadi, Irak hükümetinin hem Irak sınırları içerisinde hem de bölgedeki güçlerle başarılı ağlar ve işbirliği geliştirdiğini belirterek, “IŞİD ırk, din, bölge tanımayan bir terör örgütüdür” dedi.

IŞİD militanları birbiriyle çatıştı: 23 ölü