Barzani'den Maliki'ye cevap

Barzani'den Maliki'ye cevap
Barzani'den Maliki'ye cevap
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin, Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin "Erbil IŞİD'e ev sahipliği yapıyor" sözlerine cevabı gecikmedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, Irak Başbakanı Nuri el Maliki’nin dün yaptığı “Erbil IŞİD’e ev sahipliği yapıyor” açıklamasına yanıt verdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı’nın resmi sözcüsü Ümit Sabah , Maliki’ye, "Irak halkından özür dile ve istifa et. Ülkeyi viraneye çeviren biri olarak Irak'ı krizden çıkaramazsın" dedi.

Sabah, “Maliki'nin bu sözlerine baktığımızda şunu anlıyoruz ki bu kişi, ciddi bir bunalımdadır ve dengesini kaybetmiştir. Bütün çabası ve gayreti, başarısızlığına ve çöküşüne bahaneler bulmaktır. Kendi siyasi beceriksizliğini ve iflas politikasını başkalarına mal etmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

"IŞİD'E DESTEK VEREN SENSİN"

Maliki'nin, "Erbil, IŞİD, Baas kalıntıları, El Kaide ve silahlı militanlarının propaganda merkezine dönüştü. O terörist grupların liderleri şuan Erbil'dedir" şeklindeki sözlerini değerlendiren Sabah, şunları kaydetti: "Erbil, IŞİD ve benzeri örgütlerin yeri değildir. IŞİD'lilerin merkezi, senin yanındadır. Irak'ın topraklarını ve ordunun 6 askeri fırkasının silahlarını ve teçhizatını, IŞİD'e teslim eden ve bu örgütü güçlendiren sensin. Eski Baaslı generalleri sen etrafında topladın ve bunlar, Musul'u bir saat bile savunamadılar. Şimdi nasıl ve hangi yüzle ekranlara çıkıp konuşabiliyorsun? Sana sadece şunu söylemek istiyoruz: Irak halkından özür dile ve istifa et. Ülkeyi viraneye çeviren biri olarak Irak'ı krizden çıkaramazsın." (AA)

Maliki: Kürtler IŞİD'e ev sahipliği yapıyor