Barzani'den Maliki'ye diktatörlük suçlaması

Barzani'den Maliki'ye diktatörlük suçlaması
Barzani'den Maliki'ye diktatörlük suçlaması
Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki'yi, Irak'ı diktatörlük dönemine geri döndürmekle suçladı.

İSTANBUL - Londra'da yayımlanan El- Hayat gazetesine açıklama yapan Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani, "Irak diktatörlüğe doğru sürükleniyor. Devletin bütün kurumlarında tekleşme var. Başka herkes ötekileştiriliyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil" dedi.

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin bütün yetkileri elinde toplama çabası içinde olduğunu savunan Barzani, "Irak diktatörlük dönemine geri dönüyor" diye konuştu.

Irak'ta bütün siyasi grupların Saddam Hüseyin diktatörlüğüne karşı mücadele ettiğini hatırlatan Barzani, "Gelinen noktada yetkilerin bir kişinin elinde toplanması kabul edilebilir değil" ifadesini kullandı.

Irak'a döndüğünde Iraklı liderlerin hepsinin katılacağı bir toplantı düzenleyeceğini belirten Barzani, "Bu toplantıda Irak'ın bütün sorunları açıkça ele alınacak. Toplantıya Nuri el-Maliki'nin katılmaması durumunda, onu Irak hükümetinin başbakanı olarak tanımayacağız" dedi.

TARIK HAŞİMİ SORUNU
Irak hükümetinin hakkında tutuklama emri çıkarttığı Sünni devlet başkanı yardımcısı Tarık Haşimi'nin durumunu da değerlendiren Mesud Barzani, "Madem Maliki'nin elinde Haşimi'nin suçlu olduğuna dair belgeler vardı, neden Bağdat'tan çıkmasına müsaade etti? Sonra da benden tutuklamamı istiyorlar" diye konuştu.

Mesud Barzani, geçen hafta ABD 'nin başkenti Washington'da Başkan Barack Obama ve Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmüştü. (aa)