Barzani'den peşmergelere ziyaret

Barzani'den peşmergelere ziyaret
Barzani'den peşmergelere ziyaret
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Başbakan Nuri el-Maliki ile süren gerginlik nedeniyle Kerkük'ün girişindeki Leylan'a sevkettiği peşmerge birliklerini ziyaret etti.

IKBY yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Mesud Barzani bu sabah , kardeşi Sihat Barzani'nin komuta ettiği 1. Savunma Birliği'nin konuşlandığı Leylan mıntıkasına giderek peşmerge birliklerini ziyaret etti. Barzani'nin burada birliklere moral verdiği, daha sonra Erbil'e döndüğü belirtildi.

Başbakan Nuri el-Maliki'nin Kürt yönetimi ile sorun yaşadığı tartışmalı bölgelerde kontrolü sağlamak üzere oluşturduğu Dicle Harekat Komutanlığı birliklerinin geçtiğimiz ayın ortasından itibaren Bağdat'tan Kürtlerin kontrolündeki kuzey bölgelerine sevkedilmeye başlamasıyla taraflar arasında gerilim tırmanmıştı.

Irak ordusunun Kerkük'e yığınak yapma çabalarına karşı, IKBY'nin Erbil ve Süleymaniye kentlerinden Kerkük'ün kuzeyine ve doğusuna Kürt güçleri kaydırılmıştı. Sihat Barzani'nin komuta ettiği 1. Savunma Gücü de, 24 Kasım'da Kerkük'ün kuzeyinde, merkeze 10 kilometre uzaklıktaki Leylan köyüne kadar gelerek burada konuşlanmıştı. AA Ekibi 4 Aralıkta, tank ve toplar eşliğinde ağır silahlarla donantılmış peşmergelerin karargahını görüntülemişti. (aa)


  ETİKETLER:

  Irak

  ,

  Sabah

  ,

  Erbil

  ,

  Bağdat

  ,

  gerilim

  ,

  kuzey

  ,

  Karşı