Barzani'den Suriyeli Kürtlere uyarı

Barzani'den Suriyeli Kürtlere uyarı
Barzani'den Suriyeli Kürtlere uyarı
Barzani, Suriyeli Kürtlere birlik çağrısı yapıp anlaşmazlık yangınına çekilmemeleri uyarısı yaptı. SUK yetkilileri ise Clinton'ı muhalefeti askeri çözüme itmekle suçladı.

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Suriye ’deki Kürt gruplar arasındaki çatışmalara dair ‘birlik çağrısı’ yaptı. Kürt Ulusal Konseyi ile Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasında Halep’te ekim sonunda çıkan çatışmalar, Suriye’de ‘yeni cephe açıldığı’ yorumuna sebep olurken Barzani, bölgesel yönetimin resmi sitesinde Kürtleri ‘anlaşmazlık yangınına’ çekilmemeleri için uyardı.Daha önce iki grubun temsilcilerinin ortak konsey kurmasını sağlayan Barzani, grupların ellerindeki rehineleri bırakmasını da istedi.
Öte yandan Suriye muhalefetinin Katar’ın başkenti Doha’daki toplantısında ise Suriye Ulusal Konseyi (SUK) yetkililerinden ABD ’ye eleştiri geldi. Hedefte ise SUK’u ‘temsilde yetersiz kalmakla’ suçlayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton vardı. SUK Başkanı Abdülbasit Seyde Clinton’ın açıklamasına atfen ‘uluslararası toplumun Suriye halkının taleplerini karşılamadığını ve SUK’a gerekli desteği vermediğini’ savunup “SUK aleyhindeki her adım, rejimin ömrünü uzatmaktan başka işe yaramaz” dedi. SUK Türkiye Temsilcisi Halit Hoca ise “Clinton’ın sözleri, SUK’u radikalleştirerek askeri çözüme daha çok itebilir. SUK’un Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) desteği bundan böyle artacaktır” diye konuştu. Bu arada ÖSO’dan da, rejim ve muhaliflerin uzlaşısına dayalı geçiş hükümetinin oluşturulmasını öngören Cenevre Anlaşması’nın kabul edilmediği açıklaması geldi. ÖSO danışmanı Bessam Dade, ’’Kabul görecek tek çözüm, geçiş hükümeti üyelerini SUK’un belirlemesidir’’ dedi.