Barzani'den Türkiye mesajı

Barzani'den Türkiye mesajı
Barzani'den Türkiye mesajı
Kuzey Irak'ta 21 Eylül cumartesi günü yapılacak Bölgesel Kürt Parlamentosu seçimleri kapsamında Türkiye sınırındaki Zaho İlçesi'ne gelen Bölgesel Kürt yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Türkiye'deki 'Çözüm süreci'nin devam ederek sonuca ulaşmasını umut ettiklerini, bu konuda üzerlerine düşen görev varsa yapacaklarını söyledi.

Kurdistan TV’nin haberine göre, Dohuk’tan Şırnak’ın Silopi İlçesi karşısındaki Zaho İlçesi’ne gelen Barzani, birkaç gün sonra yapılacak seçimlerin Irak’taki Kürdistan Bölgesi için çok önemli olduğunu vurgularken, “Oylarınızı kime vereceğinizi ve kime destek vereceğinizi sormaya gelmedim. Ancak halka kimin hizmet ettiğini ve bundan böyle de kimin hizmet edeceğini sizler daha iyi biliyorsunuz. 21 Eylül 'de sandık başına giderek belirlediğiniz adaylar için oy kullanın” dedi.

Başkan Barzani, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların her zaman diyalog ve Anayasa çerçevesinde çözümlenmesi taraftarı olduklarını ve tavırlarının bu konu da devam edeceğini söyledi. Türkiye 'de başlatılan Kürt Sorunu Çözüm Süreci'ne de değinen Başkan Barzani, sürecin devam ederek sonuca ulaşmasını umut ettiklerini anlattı. Barzani, “Türkiye’deki Kürt Sorunu Çözüm Süreci'nin barışçıl bir yol ile çözüme kavuşturulması için elimizden ne gelirse yapacağız” diye konuştu.

Kuzey Irak’ta yapılacak 105 üyeli Kürdistan Parlamentosu seçimlerde Mesut Barzani liderliğindeki Irak Kürdistan Demokrat Partisi, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtsver Birliği ve ‘Goran’ listesi çekişirken, ‘Azınlık’ sayılan Türkmen ve diğer din, etnik gruplar için toplam 5 üyelik kontenjanı bulunuyor. (DHA)