Başbakan Davutoğlu: Rus pilotun cenazesi Türkiye'ye teslim edildi

Başbakan Davutoğlu: Rus pilotun cenazesi Türkiye'ye teslim edildi
Başbakan Davutoğlu: Rus pilotun cenazesi Türkiye'ye teslim edildi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rus pilotun cenazesinin Türkiye'ye teslim edildiğini söyledi.

RADİKAL - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Brüksel'e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, düşürülen Rus uçağının pilotunun cenazesinin Türkiye'ye teslim edildiğini açıkladı.

Mülteci krizinin ele alınacağı AB-Türkiye zirvesi için Brüksel'e giden Davutoğlu, "Rus pilotun cenazesi, gece saat 01.00 itibarıyla sınırımızda bize teslim edildi. Biraz sonra Rus askeri temsilci de Hatay'a hareket edecek ve cenaze Rusya'ya teslim edilecek" dedi. Başbakan Davutoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik yaptırım kararlarıyla ilgili bir soruya ise, "Hem uluslararası hukuk açısından gayrimeşrudur hem de Türkiye-Rusya arasındaki dostluk açısından doğru değildir" diye yanıt verdi.

Putin ve Erdoğan ayrı salonlarda olacak

Davutoğlu, "Bu ihlâl Türkiye’nin sadece kendi sahasını savunma amaçlı yaptığı bir eylemdir, Türkiye açısından bir görevdir. Kasıt ve hedef Rusya değil. Hangi uçak olursa olsun aynı tavır sergilenirdi. Sorumluluğu Türkiye tarafına atmaya yönelik çabalar geçersizdir, doğru değildir. Türkiye hava sahasını daha önce de defalarca ihlâl edenlerin kendisini sorgulaması icap eder. Açıklamalar kabul edilebilir değil. Türkiye - Rusya ilişkileri karşılıklı çıkar ilişkisine dayanıyor. Rusya yetkililerinin tüm bunları göze alıp soğukkanlı biçimde bir tavır sergilemesini beklemek en doğal hakkımız. Türkiye tek taraflı olarak Rusya'dan ekonomik çıkar elde etmiyor. Rusya'nın da çıkarları var" dedi. Başbakan, "Önceliğimiz Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmak ve benzer olayların yaşanmaması için Suriye’deki operasyonlarda koordinasyon sağlanmasıdır. İki farklı koalisyonun operasyonlarında böyle bir kaza olabileceğini de bu olay ortaya koydu. ABD öncülüğündeki koalisyon ve Rusya. Eğer DEAŞ’a karşı mücadele ediliyorsa, iki koalisyon da ortak tavırda buluşmalı" ifadesini kullandı.

Davutoğlu ayrıca, Rus uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmelerle ilgili olarak yarın da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşeceğini söyledi.

Kremlin: Putin o emri imzaladı

'11 YIL SONRA İLK'

Başabakan Davutoğlu, Brüksel'deki zirvenin hem Türkiye’nin AB sürecine ivme katacağını hem de mülteci sorunuyla ilgili ortak bir tavır alınacağını da ifade etti.

Zirvenin sonuç bildirgesiyle ilgili sorulara, "Müzakereler genelde son dakikaya kadar sürer. Ama sonunda makul bir noktada buluşulur. Muhatabımız bir taraf değil. Onlar da 28 ülke ile müzakere ediyor. Önemli olan alınan netice. 11 yıl sonra ilk defa Türkiye – AB zirvesi gerçekleşiyor. Bu 64. Hükümetimizin de dünyaya verdiği en önemli mesajdır" diye yanıt verdi.

Rus milletvekili: Dönerden vazgeçin