'Başbakan olsam Roman kampını yerle bir ederdim'

'Başbakan olsam Roman kampını yerle bir ederdim'
'Başbakan olsam Roman kampını yerle bir ederdim'
İtalya'da ayrılıkçı, göçmen, İslam karşıtı tezleriyle bilinen Kuzey Birliği Partisi'nin lideri Matteo Salvini'nin, Romanlara yönelik sarf ettiği sözler ülkede tartışma yarattı. Salvini, 'Başbakan olsam Roman kampını yerle bir ederdim' dedi.

RADİKAL - Dünya Romanlar Günü olarak kutlanan 8 Nisan'da, İtalya'da ayrılık parti liderinden şok bir çıkış geldi. Ülkede endüstrileşmiş kuzeyin, yoksul ve üretimi düşük güneyden ayrılması tezini savunan partisiyle son dönemde popülist açıklamalarıyla merkez sağ liderliğine soyunan Kuzey Birliği lideri Matteo Salvini, katıldığı bir televizyon programında, "Alfano (İçişleri Bakanı) ve Renzi'nin (Başbakan) yerinde olsam ne yapardım? 6 ay önceden uyarır, daha sonra da Roman kampını yerle bir ederdim" dedi.

Salvini'nin bu sözleri ülkede yeni bir tartışma başlattı. Sosyal medyada Kuzey Birliği liderini eleştiren yorumlar yapılırken, Temsilciler Meclisi Başkanı Laura Boldrini de "Bu sözleri rahatsız edici buluyorum. Propaganda maksatlı" ifadesini kullandı. Boldrini, Roman kamplarının tabii ki kalkması gerektiğini ancak sosyal konut gibi alternatiflerin sunulmasının önemli olduğunu kaydetti.

İtalya'da aşırı sağcı liderden yarı çıplak poz

'APTALCA VE SAÇMA'

Bu arada, Salvini, kendisinin sözlerini rahatsız edici bulan Meclis Başkanı Boldrini'nin başkanlığının uygunsuz ve rahatsız edici olduğunu dile getirerek, tartışmaya ayrı bir boyut kazandırdı. Göçmenlere yönelik hassasiyetiyle bilinen Papa Franciscus'un yönetimindeki Vatikan'dan da Salvini'nin bu son çıkışına yanıt gecikmedi.

Papalık Göçmenler Konseyi Başkanı Antonio Maria Veglio, Salvini'nin Romanlar için sarf ettiği sözlerin "Aptalca ve saçma" olduğunu söyledi.(AA)