Başbakanı 'diktatör' diyerek karşıladı

Başbakanı 'diktatör' diyerek karşıladı
Başbakanı 'diktatör' diyerek karşıladı

Macaristan Başbakanı (solda), Juncker (sağda)

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ı 'Diktatör geliyor' sözüyle karşılayarak şaşkınlık yarattı. Orban'ın bu şakaya gülerek karşılık verdiği görüldü.

RADİKAL - Letonya'nın başkenti Riga'da gerçekleştirilen Avrupa Birliği Doğu Ortaklığı Zirvesi'ne, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker damga vurdu. Zira Juncker, Macaristan Başbakanı Viktor Orban sahneye çıktığı esnada, “Diktatör geliyor” ifadesini kullanarak şaşkınlık yarattı.

Russia Today’de yer alan habere göre, sahneye çıktıktan sonra Orban’ı bir kez daha “Diktatör” diyerek selamlayan Juncker, başbakanla tokalaşmanın ardından yanağına da hafifçe vurdu. Orban ise bu şakaya gülerek karşılık verdi. Fotoğraf çekiminde ise Juncker'in Orban'ı şaka yaparak ittiği görüldü. Reuters, Juncker’in Orban’a daha önce de “diktatör” dediğini aktarırken, bunun hiçbir zaman kamera önünde olmadığı belirtildi.

 

İNSAN HAKLARI İHLALLERİYLE SUÇLANIYOR

2010’dan bu yana görevini sürdüren Orban, Batı tarafından insan hakları ihlalleriyle suçlanıyor. Juncker, son olarak Orban’ı, Macaristan’da 1990’da kaldırılan idam cezasını yeniden gündeme getirmesi nedeniyle eleştirmiş ve durumun Avrupa Birliği kurallarına aykırı olduğunu vurgulamıştı.  

Zirve boyunca esprileriyle gündemde olan Juncker, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın kravat takmamasına da değinerek, kendi kravatını Tsipras’ın boynuna tutmuş ve salondakileri güldürmüştü.