Başbakan'ın istifası Bükreş'teki protestoları durduramadı

Başbakan'ın istifası Bükreş'teki protestoları durduramadı
Başbakan'ın istifası Bükreş'teki protestoları durduramadı
Son 25 yılın en büyük protestolarına sahne olan Romanya'da Başbakan Victor Ponta'nın istifasına rağmen siyasilere yönelik gösteriler sürüyor.

Protestolar geçen Cuma gecesi Bükreş'te Colectiv gece kulubünde çıkan ve 32 kişinin hayatını kaybettiği yangının ardından başladı.

BBC’nin haberine göre Bükreş sokaklarında toplanan çoğunluğu genç yaklaşık 10 bin kişi, erken seçim ve daha çok siyasi reform istiyor.

Ülkenin diğer kentlerinde de daha ufak çağlı gösteriler düzenlendiği haberleri geliyor.

Salı gecesi de Bükreş'te toplanan yaklaşık 20 bin protestocu Başbakan'a istifa çağrısı yapmıştı.

Göstericiler, gece kulübünde yangın ve benzeri durumlara karşı yetersiz önlem alınmış olmasını, yolsuzluğa bağlıyor.

'Yolsuzluk öldürür' sloganı atan protestocular, eski bir fabrika binasında bulunan gece kulubünün, devlete rüşvet verilerek açıldığını ileri sürüyor.

Olaydan Başbakan, İçişleri Bakanı ve Belediye Başkanı'nı sorumlu tutan protestocular gösterilerde her üç kamu yetkilisi hakkında da 'kahrolsun' sloganları atıyor.

Belediye Başkanı Cristian Popescu yangının çıktığı gece kulübünün açılışına yasa dışı onay vermekle suçlanıyor. Popescu ise suçlamaları reddediyor.

İçişleri Bakanı Gabriel Oprea daha önce de bir motosikletli polisin kaza eseri ölümünden dolayı eleştirilerin hedefi olmuştu.

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Popescu halen bir yolsuzluk soruşturmasından yargılanan Sorin Oprescu’nun yerine Bükreş valisi olmak için aday.

Hükümet, Salı günü iki kanun modeli kabul ederek Acil Durumlar Denetim Kurumu’nun yetkilerini arttırdı.

Kurum bundan sonra yangın yönetmeliğine uymayan gece kulüpleri ve restaurantları kapatabilecek.

Protestoculardan biri BBC’ye yeni kanunlarla ilgili konuştu: ''Gerçek fikrimi öğrenmek istiyorsanız, bence yeni kanun rüşveti daha da arttıracak.''

30 Ekim’de çıkan yangında zehirlenen ve vücudunun çeşitli yerlerinde yanıklar bulunan yüzden fazla kişi hala hastanede ve bunlardan bazılarının durumu kritik. Doktorlar ölü sayısının artmasından endişeleniyor.

MUHALİF LİDER PROTESTOYA DESTEK VERDİ

Yangında iki arkadaşını kaybeden genç bir kadın öfkesini dile getirirken, ''Bizler gençleriz ve gençler gelecek demek. Bize okulda öğretilen buydu. Böyle ciddi bir olayda genç insanlar öldüğünde bunu hepimize karşı bir saldırı olarak görüyoruz. Bazı şeyler değişmek zorunda ve bu değişim bizi yönetenlerden başlamalı'' dedi.

Muhalif lider Klaus Iohannis, Facebook’ta yayınladığı mesajda protestoculara destek vererek durumdan ne kadar etkilendiğini belirtti.

Iohannis kısa mesajında, ''Sıradaki adım siyasetçilere ait olmalı. İnsanların başkaldırışını görmezden gelemeyiz'' dedi.