Başbakanın 'kelliğini kapatan' berbere Kraliyet Nişanı

Başbakanın 'kelliğini kapatan' berbere Kraliyet Nişanı
Başbakanın 'kelliğini kapatan' berbere Kraliyet Nişanı
Britanya Başbakanı David Cameron'ın saç stilinde 'fark edilir bir düzelme yaratan' kuaförü Lino Carbosiero'ya Kraliyet Nişsanı verildiği ortaya çıktı.

Britanya Başbakanı David Cameron’ın saç stilinde ‘fark edilir bir düzelme yaratan’ kuaförü Lino Carbosiero’ya Kraliyet Nişsanı verildiği ortaya çıktı. Kraliçe tarafından geleneksel olarak her yıl verilen nişanlardan birinin Carbosiero’ya verilmesi diğer partilerin tepkisine neden oldu.

‘X Factor’ şarkı yarışmasının eski stilist direktörü olan ve son üç yıldır Cameron’ın berberliğini yapan Carbosiero’nun bu yıl Kraliçe’nin Onur Listesi’nde yer alması, koalisyon hükümetinin ortağı Liberal Demokrat Parti ile muhalefetteki Işçi Partili parlamenterlerin sert tepkisiyle karşılaştı.

İşçi Partisi’nden Steve Pound, Cameron’ın, ‘kafasındaki kelliği gizlediği için berberini Kraliyet Nişanı ile ödüllendirildiğini’ savunup bu durumu ‘saçmalık’ diye yorumladı. Pound, bu ödül ile Cameron’ın yakın çevresine ayrıcalık yaptığı eleştirisini de getirdi. İşçi Partili John Mann de bu gibi ödüllendirmelerden sonra Kraliyet nişanının saygınlığını yitirdiğini ifade etti. Bir başka İşçi Partili Phil Wilson da, “Az bile oldu, berber ‘gong madalyayı’ hak ediyor. Zira Cameron’ın yakışıklı olması çok zor bir iş” diyerek alaylı bir eleştiri getirdi.Cameron’ın koalisyon ortağı Liberal Demokrat Parti’nden Lord Oakeshott ise tepkisini “Kraliyet onur ödüllerinin, Başbakan Cameron’ın dostlarına değil gerçekten hakeden kahramanlara verilmesi gerekir” sözleriyle dile getirdi.
Cameron’a yakın çevreler ise Carbosiero’nın yaptığı yardımlar nedeniyle böyle bir ödülü hak ettiğini savundu.

Berber Carbosiero ise Buckingham Sarayı antetli mektubu açmadan önce paniklediğini söylerken, böyle bir ödüllendirmenin önemli müşterilerinin kendisine güveninden kaynaklandığını ifade etti. ‘Kraliyet Nişanlı’ Carbosiero’nun erkek tıraşı için 90, kadın saç kesimleri için 150 Sterlin ücret aldığı belirtildi.