Bask ve Katalonya kendi 'milli takım'larını istiyor

Bask ve Katalonya kendi 'milli takım'larını istiyor
Bask ve Katalonya kendi 'milli takım'larını istiyor
İspanya'daki Bask, Katalonya ve Galisya özerk yönetimlerde faaliyet gösteren ayrılıkçılık yanlısı siyasi partilerin merkezi parlamentodaki temsilcileri, oluşturdukları bir platformla kendi özerk bölgeleri için "milli takım" talep ettiler.

MADRİD - Ayrılıkçı özellikleriyle sembolik değerleri olan Bask bölgesinden Athletic Bilbao ve Katalonya'dan Barcelona'yı karşı karşıya getirecek, Madrid'deki Vicente Calderon Stadı'nda 25 Mayıs Cuma günü oynanacak İspanya Kral Kupası final maçını fırsat bilen siyasetçilerin kurduğu platform, Bask, Katalonya ve Galisya “milli takımlarının” uluslararası alanda tanınması çağrısında bulundu.

Meclis binasında düzenlenen basın toplantısında, Kral Kupası finalinde statta olacak Athletic Bilbaolu ve Barcelonalı taraftarlardan “hiçbir provokasyona girmeden, stadı Katalan ve Bask bayraklarıyla doldurmaları” istendi.

“Bir Millet, Bir Milli Takım” yazılı bir pankartın altında fotoğraf çektiren ve hazırladıkları manifestoyu okuyan Amaiur, CIU, ERC, BNG ve ICV partilerinden temsilciler, konuşmalarında şu ifadeleri kullandılar:

“Athletic ve Barcelona takımlarını karşı karşıya getirecek bu finalde, demokratik ve barışçıl bir şekilde bayraklarımızı ve sembollerimizi görmek istiyoruz. Hiç kimseye karşı gitmiyoruz. Tek istediğimiz, federasyonlarımızı ve sporcularımızı savunmak. Basklı, Katalan ve Galisyalı sporseverlerin, milli takımlarını Avrupa müsabakalarında görebilmelerine özgürlük tanınmasını ve saygı gösterilmesini istiyoruz.” (aa)