Başkan adayına gözaltı

Başkan adayına gözaltı
Başkan adayına gözaltı

Romney nin Obama nın sözünü sık sık kesmesi Demokratlar tarafından saygısızlık olarak nitelendi.

Başkanlık münazarasında muhalefete söz verilmemesini protesto eden Yeşiller'in adayı tutuklandı.

NEW YORK - ABD ’de 6 Kasım’daki başkanlık seçimleri yaklaşırken, önceki akşam Başkan Barack Obama ve Cumhuriyetçi aday Mitt Romney’nin karşı karşıya geldiği münazaraya davet edilmemesine tepki gösteren Yeşiller Partisi’nin adayı Jill Stein, oturumun yapıldığı salona girmek isterken tutuklandı. Münazaranın yapıldığı New York’taki Hofstra Üniversitesi önünde oturma eylemi düzenlemek isteyen Stein ile Yeşiller’in başkan yardımcısı adayı Cheri Honkala, daha sonra serbest bırakıldı.

Demokratlar memnun

Obama, rakibi Romney’yle kapıştığı açık oturumda, hırsı ve enerjisiyle ilk oturumdaki başarısızlığını unutturdu. Geçen ayki ilk oturumda ‘isteksiz’ tavrı nedeniyle hayal kırıklığı yaratan ve anketlerde düşüşe geçen Obama’nın performansı Demokratlar’ı memnun etti. Televizyondan milyonlarca kişinin canlı izlediği açık oturum, özellikle ekonomik fırsatlar, göçmenlik reformu, istihdam, enerji ve Libya gibi konularda iki aday arasında sert tartışmalara sahne oldu. Rakipler sık sık ayağa kalkarak birbirleri etrafında tur attı. Romney’nin, ilk münazaranın aksine Obama’nın üzerine çok fazla gidemediği görüldü. Açık-oturumda en hararetli tartışmalardan biri Libya’nın Bingazi kentinde geçen ay ABD Konsolosluğu’na düzenlenen ve Büyükelçi Christopher Stevens dahil 4 kişinin öldüğü saldırıyla ilgiliydi. Obama, kendisini olayı ilk başta terör olarak nitelememekle eleştiren Romney’ye “Ben olaydan hemen sonra bunun bir terör saldırısı olduğunu söyledim. Lütfen kayıtları kontrol edin. Biz durumla ilgilenirken Romney olayı politikleştiren açıklamalar yaptı. Bu, başkomutanın yapacağı bir şey değildir” dedi.


Obama bu defa rövanşı aldı
Vatandaşlarla toplantı formatında geçen ve soruları salondaki 82 kararsız seçmenin sorduğu oturum sonrası yayımlanan CBS anketinde, Obama’nın gecenin galibi olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 37’yi buldu. Romney’yi beğenenlerin oranı yüzde 30, iki adayın da eşit düzeyde performans sergilediklerini düşünenlerin oranı ise yüzde 33’te kaldı. Münazaraya ev sahipliği yapan CNN’in anketine göre ise gecenin galibi yüzde 39’a karşı yüzde 46’yla Obama’ydı. İki aday gelecek hafta üçüncü ve son defa karşı karşıya gelecek.