"Başkasının savaşına asker yollamayacağım ancak..."

"Başkasının savaşına asker yollamayacağım ancak..."
"Başkasının savaşına asker yollamayacağım ancak..."
Obama, ABD halkının savaş yorgunu olduğunu bildiğini vurgulayıp "Bu sebeple askerlerimizi başkalarının savaşına sokmayacağım. Ancak biz Amerikayız. Suriye'den gelen görüntülere sırtımızı dönemeyiz. Müdahale hem zaman hem de kapsam açısından sınırlı olacak" dedi.

Rusya ve ABD ’nin olası Suriye müdahalesine dair fikir ayrılıkları sebebiyle diplomasi trafiğinin kilitlenmesiyle biten G20 zirvesinin ardından gözler yarın toplanacak Amerikan Kongresi’ne çevrildi. Askeri müdahale konusunda Rusya’nın karşıt tavrını G20’de değiştiremeyen ABD Başkanı Barack Obama, artık Kongre’yi ikna etme çabasına girişirken, halkın desteğini isteyeceği salı günkü konuşmasından önce müdahale konusunda en net mesajını dün yayımlanan haftalık mesajında verdi: “Amerikan halkının, Irak savaşının bitmesine ve Afganistan savaşının durulmasına karşın savaşla geçen 10 yılın ardından yorgun olduğunu biliyorum. Bu sebeple Amerikan askerlerini başkalarının savaşına sokmayacağım. Ancak biz Amerikayız. Suriye’de gördüklerimiz gibi görüntülere sırtımızı dönemeyiz. Bu başka bir Irak ya da Afganistan olmayacak. Yapılacak herhangi bir müdahale hem zaman hem de kapsam olarak sınırlı olacak. Amaç, Suriye hükümetini kendi halkına karşı yeniden kimyasal gaz kullanmaktan caydırmak ve bu saldırıları gerçekleştirebilme kapasitesini düşürmek olacak. Bu insafsız saldırıya karşılık vermemek, kimyasal silahların yeniden kullanımı, bu silahların teröristlere geçmesi riskini arttıracaktır.”
21 Ağustos’taki kimyasal silah saldırısını ’21. yüzyılın en kötü kimyasal silah saldırısı’ olarak nitelendiren Obama, gelecek hafta içerinde oylamaya gitmesi beklenen Kongre’ye de seslendi. Obama, “Dünyanın öbür ucunda da gerçekleşmiş olsa, bunun gibi bir kimyasal saldırıyı görmezden gelemeyiz. Bu nedenle, her iki partiye de mensup Kongre üyelerine, bir araya gelmeleri ve bizim yaşamak istediğimiz, çocuklarımıza ve gelecek nesillere bırakmak istediğimiz dünyayı savunmaları çağrısında bulunuyorum. Bu sadece insan onuruna yönelik doğrudan bir saldırı değildir; aynı zamanda ulusal güvenliğimize yönelik de ciddi bir tehdittir. İşte bu sebeple geçen hafta sonu, ABD ordusunun başkomutanı olarak, ABD’nin Suriye rejimine karşı askeri harekât düzenlemesi gerektiğini açıkladım. Bu kolay verilmiş bir karar değildi. Askeri güç kullanmak, bir ulus olarak alabileceğimiz en ciddi karar. Dünyanın en eski anayasal demokrasisinin lideri olarak, birlikte hareket edersek, ülkemizin daha güçlü ve atacağımız adımların daha etkili olduğunu da biliyorum. İşte bu nedenle, Kongre üyelerinden bu konuyu tartışmalarını ve askeri güç kullanımına izin verme yönünde oy kullanmalarını istedim.”

Kongre’de ‘hayır’ tehlikesi

Bu arada Obama’nın işi hayli zor. Zira Reuters’ın haberine göre ABD halkının yüzde 56’sı olası müdahaleye karşı, sadece yüzde 19’u destekçi. Ayrıca BBC ve ABC News anketlerine göre 433 üyeli Temsilciler Meclisi’nin yarısı ve 100 üyeli Senato’nun da üçte birinden fazlası hâlâ kararsız.