Baskın basanındır

Baskın basanındır
Baskın basanındır

Mali nin kuzeyinde Fransa büyüklüğünde bir toprak parçasını ele geçiren İslamcı örgütler Timbuktu daki tarihi türbeleri yıkıp şeriat ilan etmişti.

Mali'ye askeri müdahale hazırlıkları karşısında erken davranan İslamcı militanlar güneye ilerleyip bir kenti ele geçirdi. Karşı saldırı başladı.

Fransa’nın başını çektiği uluslararası güçlerin BM Güvenlik Konseyi’nin onayıyla müdahaleye hazırlandığı Mali’de çatışmalar beklenenden erken başladı. Ülkenin kuzeyini marttaki askeri darbe sonrası tamamen ele geçiren İslamcı örgütler, birkaç gün önce başkent Bamako’nun 600 km kuzeydoğusunda yer alan Konna kentine girerken ordu güçleri harekete geçti. Devlet Başkanı Dioncounda Traore, Fransa’dan askeri müdahaleyi hızlandırılmasını isterken yerel kaynaklar, ordunun helikopterlerle Konna’da Ensar Dine örgütünün mevzilerini bombaladığını ve bölgeye yabancı güçlerin sevk edildiğini kaydetti. Bir hükümet yetkilisi “Fransızlar dahil Avrupalı askerler, güneydoğuda İslamcıları geri püskürtmek için Mali’deler. Sayılarını ve nerede olduklarını söyleyemeyiz” dedi. Görgü tanıkları Konna’nın düşmesinin ardından yabancı askerlerin Sevare havaalanına indiğini aktardı. Askerler arasında Senegal ve Nijeryalıların da olduğu belirtildi. Ensar Dine Sözcüsü ise Konna’yı kontrol ettiklerini ve Sevare’yi de birkaç gün içinde ele geçireceklerini söyledi. 

‘Fransa yardım edecek’ 

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Kaide bağlantılı örgütlere karşı Mali’ye yardıma hazır olduklarını belirtip “Fransa, Afrikalı ortaklarıyla birlikte Mali’nin talebine karşılık verecek. Bunu BM’nin çizdiği çerçevede yapacağız” dedi. Fransız Devlet Bakanı Kadir Arif ise hızlı bir şekilde asker konuşlandırmanın mümkün olmadığını belirtti. Frasa ve ABD Savunma Bakanları’nın da krizi görüştüğü aktarıldı. AB ise Mali ordusunu eğitecek güçleri gönderme sürecini hızlandıracaklarını açıkladı. Fransa, ECOWAS’ın eylülde 3 bin askerler planladığı müdahaleye lojistik destek vereceğini duyurmuştu. (bamako / REUTERS - AP)