Bask'taki iktidar partisinden ETA'ya: Silahlarını bize bırak

Bask'taki iktidar partisinden ETA'ya: Silahlarını bize bırak
Bask'taki iktidar partisinden ETA'ya: Silahlarını bize bırak
İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetiminde iktidarda olan Bask Milliyetçi Partisi (PNV) Genel Başkanı Andoni Ortuzar, ETA'ya "Silahları İspanyol hakimiyetine değil, bize bırak" çağrısında bulundu

MADRİD - PNV lideri Ortuzar, katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, Ekim 2011'de silahlı faaliyetleri bırakma kararı alan ancak henüz silah bırakmayan ETA'ya çözüm önerisi sundu.

"ETA'nın, Bask kurumları ya da Bask'ın temsilcileri varken neden silahlarını İspanyol ordusu ya da jandarmasına teslim etmesi gerektiğini anlamıyorum" diyen Ortuzar, ETA'nın silah bırakmasının "kaçınılmaz bir zorunluluk" olduğunu vurguladı.

Bask bölgesindeki yeni süreçte İspanyol hükümetinin vereceği tepkinin çok önemli olmaması gerektiğini savunan Ortuzar, Bask bölgesindeki tüm siyasi partilerin, halkın ve uluslararası gözlemcilerin çözüm sürecine katılımına daha fazla önem verdiklerini kaydetti.

Ortuzar, "Madrid'e karşı kararlı ve sağlam duracağımız zamanlar gelecektir ama önce ETA, Basklı erkek ve kadınlara karşı yükümlülüğünü yerine getirmeli ve silah bırakmalıdır. ETA, süreci ileri götürmek için hiçbir şeyi ve hiç kimseyi beklememelidir" dedi.(AA)


  ETİKETLER:

  İspanyol

  ,

  Erkek

  ,

  siyasi

  ,

  silah

  ,

  Karşı