Basra'nın kalesi Türk Başkonsolosa emanet!

Basra'nın kalesi Türk Başkonsolosa emanet!
Basra'nın kalesi Türk Başkonsolosa emanet!
Basra Valisi Halaf Abdulsamad Halaf, Hollanda'dan gelen bir heyetle futbol dostluk maçı düzenledi. Basra takımının kalesini Türkiye Başkonsolosu Faruk Kaymakcı korudu

Ahmet Haşim MUHTAROĞLU

BAĞDAT - Basra Valiliği, Basralılardan oluşan bir futbol takımı kurdu. Irak milli formalarını giyen Basra takımında Vali ve Basralı sporcuların yanı sıra Türk ve Mısır Başkonsolosları da görev yaptı. Valinin santrafor oynadığı Güney Petrol Kulübü’nün spor salonundaki maçta, Basra-Irak takımının kalesini Türkiye ’nin Basra Başkonsolosu Faruk Kaymakcı korudu. Kaymakcı, önemli birçok kurtarış yaptı. Çekişmeli geçen maç 6-6 berabere bitti. Maç sonunda Hollanda takımı Valiye portakal renkli formalarını hediye etti.

Başkonsolos Kaymakcı maç sonrası yaptığı açıklamada, bu güzel organizasyondan ve kendisine Basra-Irak takımında görev verilmesinden dolayı teşekkür ederek, Basra’ya bir hizmet etmeye çalıştığını, bu tür etkinliklerin kenti tanıtmak, güzellik ve zenginliğini göstermek için yararlı olduğunu söyledi. Başkonsolos ayrıca, Basra Valisinin önderliğinde Türk Başkonsolosluğu ve Türk şirketlerinin katkılarıyla Basralı futbolseverlere yakında çok güzel bir sürpriz sunulacağını da belirtti. Sporun halklar arasında sağlam dostluk köprüleri kurduğunu da dile getiren Türk Başkonsolosu, Basra’da sporun her alanda gelişmesi için Türkiye’nin elinden gelen desteği sağlayacağını, İstanbul ’un 2012’de Avrupa Spor Başkenti olduğunu ve Basra’nın da genç nüfusuyla Ortadoğu ’da bir spor başkenti olabileceğini ifade etti. (dha)