'Batı, 2012'de Rusya'nın, Esad'ın çekilmesi teklifini reddetti'

'Batı, 2012'de Rusya'nın, Esad'ın çekilmesi teklifini reddetti'
'Batı, 2012'de Rusya'nın, Esad'ın çekilmesi teklifini reddetti'
Finlandiya eski cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Batı ülkelerinin, Rusya'nın üç yıl önce yaptığı Esad'ın çekilmesi teklifini reddettiğini öne sürdü.

RADİKAL – 2008’de Nobel Barış Ödülü alan Finlandiya eski cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Batı ülkelerinin, Rusya’nın 2012’de yaptığı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın görevinden ayrılmasını içeren teklifi reddettiğini ileri sürdü. Taraflar arasında yürütülen gizli görüşmelerde bulunan üst düzey isimlerden biri olan Athisaari’nin iddiasına göre, 2012’nin Şubat ayında Rusya’nın BM Büyükelçisi Vitali Çurkin’in üç maddelik planı Batı tarafından reddedildi.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Çurkin’in planı Esad’ın, rejim ve muhalifler arasında barış görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin ardından görevi bırakmasını öngörüyordu. Athisaari, ABD , İngiltere ve Fransa ’nın, “Esad’ın düşeceğinden çok emin oldukları” için planı reddettiğini öne sürdü. Athisaari, “Bu 2012’de kaçırılmış bir fırsattı” dedi.

ABD: Rus tankları Lazkiye'ye geldi

Athisaari’ye “Üç madde var: Bir, Muhaliflere silah vermemeliyiz. İki, Esad ve muhalifler arasında hemen bir diyalog başlatmalıyız. Üç, Esad’ın çekilmesi için zarif bir yol bulmalıyız” dediği öne sürülen Çurkin, “gizli sohbet” olarak nitelendirdiği konuşma hakkında bir yorumda bulunmadı.

Rusya Suriye'de tam olarak ne yapıyor?

Palmira'daki yıkımı izleyen arkeolog yaşadıklarını anlattı

ABD'li general: Suriye'de çözüm için Esad gitmeli