Batı Şeria'da bir camiye İsrail bayrağı asıldı

Batı Şeria'da bir camiye İsrail bayrağı asıldı
Batı Şeria'da bir camiye İsrail bayrağı asıldı

El-Halil kenti Vakıflar Müdürü El-Cabiri, olayı 'Bir mescide İsrail bayrağı asmak, bölgede bulunan insanları kışkırtmaktan başka bir anlama gelmez' diyerek yorumladı

Batı Şeria'da aşırı sağcı Yahudi bir grup El-Halil kentinin en eski camilerinden birine İsrail bayrağı astı

İSTANBUL - Batı Şeria'da aşırı sağcı Yahudi bir grubun, El-Halil kentinin en eski camilerinden biri olan "İbrahim Haramı"na İsrail bayrağı asmasının bölgede geçici gerginliğe neden olduğu bildirildi.

El-Kuds internet sitesine açıklama yapan El-Halil kenti Vakıflar Müdürü Zeyd el-Cabiri, "Müslümanlar için en mukaddes mescitlerden biri olan İbrahim Haramı'na İsrail bayrağı astılar. Müslümanlar açısından kutsiyet taşıyan bir mekana, bir mescide İsrail bayrağı asmak, bölgede bulunan insanları kışkırtmaktan başka bir anlama gelmez" dedi.

Geçen Şubat ayında da İsrail güvenlik güçlerinin Cuma namazı sonrasında Mescid-i Aksa'yı basması neticesinde aralarında bir Türk turistin de bulunduğu 10 kişi yaralanmıştı.

İbrahim Haramı olarak bilinen mescit ve çevresi, Mekke'deki Mescid-i Haram ve Medine'deki Mescid-i Nevebi'nin çevresi gibi mukaddes kabul ediliyor.(aa)