Batı silahlandırma seçeneğini tartışıyor

Batı silahlandırma seçeneğini tartışıyor
Batı silahlandırma seçeneğini tartışıyor
ABD Başkanı Barack Obama yeni kurulan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDGUK) 'sürgündeki bir hükümet' olarak tanımaya hazır olmadıklarını açıkladı.

Seçimin ardından ilk basın toplantısında Obama “Onlarla görüşeceğiz. Onları sürgündeki bir hükümet şeklinde tanımaya henüz hazır değiliz. Ancak, onları Suriye halkının meşru bir temsilcisi olarak görüyoruz. Baskı yapmaya devam edeceğimiz hususlardan biri, muhalefetin demokratik, kapsayıcı ve ılımlı bir Suriye’ye kendini adamasını sağlamak olacak” dedi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın iktidarı terk etmesi gerektiğini belirten Obama, şöyle devam etti: “Muhalefetle sürekli istişare halindeyiz. Türkiye ve Ürdün gibi ülkelerle ve kimyasal silahların olası hareketiyle ilgili kaygıları bulunan İsrail’le çok yakın temas halindeyiz. Muhalefeti silahlandırmaktan bahsederken, çok dikkat etmemiz gereken hususlardan biri, Amerikalılara veya İsraillilere zarar verebilecek ya da ulusal güvenliğimizi tehlikeye sokabilecek kişi ve kesimlerin eline dolaylı olarak silah vermediğimizden emin olamalıyız.” SMDGUK’u tek meşru temsilcisi tanıyan ilk AB üyesi Fransa ise muhaliflerin silahlandırılması konusunun gündemde olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, “Çatışmaları giderek askerileştirmek istemiyoryuz ama muhaliflerin kontrolndeki bölgelerin bombalara karşı korumasız kalması da bir endişe kaynağı. Bir denge bulmamız lazım. Şu anda Avrupa ’dan Suriye’ye silah ambargosu var. Savunma amaçlı silahlar elbette Avrupa’nın kalanıyla koordinasyon içinde gündene gelecek” dedi.

Britanya’da da dün yapılan kabine toplantısında ‘uçuşa yasak bölge’ dahil olmak üzere Suriyeli muhaliflere askeri yardım ve silah sağlanması konularının ele alındığı belirtildi. Riyad’a giden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise SMDGUK’un tüm muhalefeti kapsamadığını belirtti. SMDGUK Başkanı Muaz el Hatib, geçici hükümet oluşturulmasına çalıştıklarını belirtirken 4 ilkesini şöyle sıraladı: “Esad rejimiyle müzakereye oturmayacağım, BM-Arap Birliği Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin temsil görevine bel bağlamayacağım, Suriye krizinin çözümü için İran ya da Moskova’ya gitmeyeceğim ve geçiş hükümetinde görev almayacağım” dedi. {CİBUTİ/AA-AP-REUTERS}