Batı yanlılarına coplu tahliye

Batı yanlılarına coplu tahliye
Batı yanlılarına coplu tahliye
Kiev'de AB ile işbirliği anlaşmasının imzalanmamasını protesto eden Batı yanlılarına özel polis birimi Berkut müdahale etti. 300 yaralı ve 40 gözaltı var.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç‘in Litvanya’da düzenlenen Doğu İşbirliği Zirvesi’nde AB ile ortaklık anlaşması imzalamaması ülkesini karıştırdı. Başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan on binlerce Batı yanlısı eylemcinin gösterileri, özel polis birliği Berkut’un müdahalesiyle sabaha karşı son buldu. Göstericiler, 3 bin kadar Berkut komandosunun yerel saatle 04.30’da hâlâ meydanda olan 1000 kadar eylemciye göz yaşartıcı gazlarla müdahale ettiğini, bazı göstericilerin yaka paça gözaltına alındığını, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazılarının ise polis tarafından coplarla ciddi şekilde darp edildiğini söyledi. 

‘Çöp gibi savurdular’

Polisin müdahalesi sonucunda yaralananlar arasında başlarına darbe alan Reuters haber ajansı foto muhabiri ve kameramanı da vardı. Gösterici Lada Tromada, “Korkunçtu. Barışçıl bir gösteri yapıyorduk. Bize saldırdılar. Bizi çöp torbası gibi savurdular” dedi. Polisin önce eylemcilerin yönünü şaşırtmak için el bombaları attığı, sonra da coplarla saldırdığı ve çok sayıda eylemciyi de sokak aralarında kovaladığı belirtildi. En az 300 eylemcinin de farklı derecelerde yaralanmalarla hastanelere başvurduğu kaydedildi. 

‘Ukrayna artık Belarus’

Ana muhalefet partisi Vatan’ın lideri Arseni Yatsenyuk ise AB ile serbest ticaret işbirliği anlaşması imza sürecini askıya alan Yanukoviç’in bu kararı Rusya’nın baskısıyla aldığı açıklamasını atıfla şu eleştiriyi yaptı: “Yanukoviç’in zirvede de anlaşmaya imza atmamasından sonra Ukrayna bambaşka bir ülkeye dönüştü. Ukrayna artık Ukrayna değil. Ukrayna artık Belarus’a daha çok benzeyen bir ülke . Yanukoviç 2015’teki seçimlere çoktan hazırlanmaya başladı. Seçimleri Berkut, zırhlar, kasklar ve coplarla gerçekleştirecek.” Yatsenyuk, Yanukoviç ile İçişleri Bakanı Vitaliy Zaharçenko’nun da istifasını istedi. Muhalefet vekili Andrey Şevçenko da en az 40 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Polisin herhangi bir uyarıda bulunmadan eylemcilere müdahale ettiğini belirten Şevçenko “Polis hiçbir gerekçesi yokken, insanlar şarkılar söyleyip yaktıkları kamp ateşinde ısınırken müdahalede bulundu. Eylemciler herhangi bir provokasyonda bulunmadı. Ukrayna böyle sert bir polis müdahalesini şimdiye dek görmedi” dedi. Muhalif lider Vitaliy Kliçko da “Bir Avrupa ülkesinde yaşama hakkımız elimizden çalındı” eleştirisi yaptı.
Polis açıklamasında ise ‘Bir dizi olay nedeniyle eylemcilerin meydandan uzaklaştırılmasına karar verildi’ denildi. Ancak polis hangi olaylara atıf yapıldığına dair detay vermedi. İçişleri Bakanlığı ise müdahale gerekçesi olarak ‘kalabalığın belediye görevlilerine çöpleri temizlemeye izin verilmemesini’ gösterdi. Haber sitesi Tsn.ua’da da ‘polisin Noel ağacının yerleştirilmesini sağlamak için meydanı boşaltmak istediği’ bilgisi yer aldı.