'Batılıların korkuları Mısır için yersiz'

'Batılıların korkuları Mısır için yersiz'
'Batılıların korkuları Mısır için yersiz'
AB Konseyi Başkanı Rompuy: "Batılıların Arap ülkelerinde yaşayan Hristiyan azınlıklar hakkındaki korkuları Mısır için yersiz"

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, Mısır'daki Hristiyanların büyük bir nüfuza sahip olduğunu belirterek, “Batılıların Arap ülkelerinde yaşayan Hristiyan azınlıklar hakkındaki korkuları Mısır için yersiz” dedi.

Herman Van Rompuy, başkent Kahire'de Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'le yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkede yaşayan Hristiyan azınlıklar ve Mısır'ın demokrasi sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

Batılıların Arap ülkelerinde yaşayan Hristiyan azınlıklar hakkındaki korkularını anladığını ancak Mısır için bu endişelerin yersiz olduğunu belirten Rompuy, “Mısır'da Müslüman ve Hristiyanlar arasında bir fark gözetilmiyor” diye konuştu.

AB'nin Ezher'in ülkedeki ulusal diyaloğa sağladığı katkıları takdirle karşıladığını ifade eden Rompuy, AB'nin ayrıca Mısır'daki siyasi değişimleri de yakından takip ettiğini belirtti. Rompuy, yeni anayasanın, Mısır halkına daha önce tanık olmadıkları özgürlükleri sunduğunu belirterek, “Bu süreç, demokrasiye ulaştıracak doğru yolun başlangıcıdır” diye konuştu.

Ezher Şeyhi Ahmed Tayyib ise Mısır halkının birlik ve beraberlik ruhunu görmek için Hristiyanı ve Müslümanı ile tek vücut olarak gerçekleştirilen devrim hareketlerine bakılması gerektiğini söyledi.

Mısır anayasasında dini azınlıklarla ilgili maddeye atıfta bulunan Tayyib, “Mısır'daki Kıpti, Yahudi ve gayrimüslimlerin kendi dini kurallarına uygun bir şekilde yargılanma hakları var. Bu da, farklı mezhep ve inançtan müteşekkil Mısır halkının hoşgörüsünü gösterir” diye konuştu.

İki günlük Mısır ziyareti sırasında Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve üst düzey yetkililerle bir araya gelen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, görüşmeler sırasında Mısır'ın iç siyasetinin yanı sıra dünya gündemini meşgul eden konuları da ele aldı. Rompuy'un bugün ülkeden ayrılması bekleniyor. (aa)