Bayram ateşkesinin esamisi okunmuyor

Bayram ateşkesinin esamisi okunmuyor
Bayram ateşkesinin esamisi okunmuyor

Dün Halep, Şam ve İdlib kentlerinde çatışmalar devam ederken Türkiye sınırı yakınındaki Harim kasabasında da çatışmalar zaman zaman şiddetlenerek sürd

Suriye'de 'bayram ateşkesi'nin geçerli olduğu iki gün içinde ordu operasyonları ve çıkan çatışmalarda en az 150 kişi öldü. Muhalifler, "Ateşkes başlamadan bitti" dedi.

ŞAM- Suriye’de Kurban Bayramı ateşkesine rağmen, Devlet Başkanı Beşşar Esad’a bağlı güçler ve rejim karşıtı silahlı isyancılar arasındaki çatışmalar durmadı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Grubu, Suriye’de bayramın başından beri en az 150 kişinin öldüğünü duyurdu. Bu kişiler arasında 53 sivilin de olduğu belirtildi. Çatışmaların en fazla Şam, Halep, İdlib, Dera, Humus ve Hama şehirlerinde yaşandığı belirtildi. Dün Halep ve başkent Şam üzerinde savaş uçaklarının uçtuğu iddia edildi. Halep’te muhaliflerin denetimindeki bölgeler ile ülkenin doğusundaki Deyr Ez Zor ve Şam’da topçu ateşi ve silah sesleri duyulduğu belirtildi. Özgür Suriye Ordusu’nun Halep’teki komutanı Abdül Cabbar el-Okaydi ise ateşkeşin başlamadan bittiğini söyledi. Okaydi, “Ordu topçu ateşini durdurmadı. Suriye halkı kobaya dönüştü. Arabulucunun girişimlerine rağmen hükümetin uymayacağını biliyoruz” dedi.

Kürt semtinde çatışma
Öte yandan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Halep’in Eşrefiye semtinde isyancılarla PKK ile bağlantılı Demokratik Birlik Partisi (PYD) üyeleri arasında cuma çatışma çıktığını duyurdu. Örgüte göre, çatışmada 30 kişi ölürken, isyancılar 200 kişiyi esir aldı. (BBC- AP)

Genelkurmay’dan yalanlama: Suriye için ABD askeri yok 
Genelkurmay Başkanlığı Türkiye ’ye ABD’nin asker gönderdiğini yalanladı. Açıklamada ABD Silahlı Kuvvetleri’nin 1980’de imzalanan Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması kapsamında İncirlik’te, 2011’de imzalanan protokole göre Kürecik’te ve ABD’nin Ankara Büyükelçiliği nezdinde faaliyet gösteren Savunma İşbirliği Ofisi (ODC) Başkanlığı’nda askeri personelinin görev yaptığı, bunun dışında, Suriye’de yaşananlarla ilgili Türkiye’de görevlendirilen ABD askeri personelinin olmadığı vurgulandı.

ABD’li general: Top mermisinin nereden geldiği bilinmiyor 
ABD’nin Avrupa Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Mark Hertling, Suriye sınırından Türkiye’ye düşen top mermilerinin kimden geldiğine yönelik kafa karışıklığı bulunduğunu söyledi. Washington’da bir konferansta konuşan Hertling, Akçakale’de 5 kişinin ölümüne yol açan top mermilerine dair şunları söyledi: “Bu mermilerin Suriye güçlerinden mi Türkiye’yi işin içine daha fazla dahil etmek için muhalif gruplardan mı yoksa Suriye’deki PKK’dan mı geldiği noktasında kafa karışıklığı bulunuyor.”