BBC ve İberia'da grev var

BBC ve İberia'da grev var
BBC ve İberia'da grev var
Batı Avrupa'nın iki büyük ülkesinde bugün grevler var. İngiltere'de BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla bugün bir günlük grev yapıyor. İspanya'da ise ulusal havayolu şirketi İberia çalışanlarının 5 günlük grevi başladı.

BBC çalışanları işten çıkarmalara karşı uyarı amacıyla 18 Şubat Pazartesi günü bir günlük grev yapıyor. Ulusal Gazeteciler Sendikası NUJ, BBC yönetiminin işten çıkarmaları sona erdirmemesi ve kadroları kapatılanlara başka birimlerde olanağı yaratılmaması durumunda ülke genelinde iş bırakılacağını duyurmuş; taraflar arasında anlaşmazlık nedeniyle Cuma günü iş yavaşlatma eylemi yapılmıştı.
"NUJ'in böyle bir eyleme başvurmayı seçmesinin hayal kırıklığı yarattığını" söyleyen BBC yönetimi, haber programlarında yaşanacak aksaklıklar konusunda tahminde bulunmaktan kaçındı.

2000 kadro kapatılıyor 
BBC, “kaliteye öncelik verilmesini öngördüğünü” söylediği Delivering Quality First (DQF) programı çerçevesinde 2017 yılına kadar 2 bin kadroyu kapatıyor.
NUJ çalışanları da Noel tatilinden önce, DQF programıyla ilgili bir grev oylaması yapılmış; 'grev' ve 'iş yavaşlatma' eylemleri ezici çoğunlukla destek bulmuştu.
Sendika, BBC'nin İskoçya, Asian Network, Dünya Servisi ve İngiltere bürolarındaki birimlerde bazı kadroların kapatılacağını söylüyor.
BBC sözcüsü ise “işten çıkarmaların ne kadar moral bozucu ve insanların hayatlarını zorlaştırdığını anladıklarını” söylüyor ve ekliyor: “Çalışanlara mümkün olduğunca yeni iş olanakları sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Üyelerine gerekli desteğin sağlanması için sendikalarla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

İspanya’da havayolu grevi 
Grevle sarsılan ikinci ülke ise İspanya… İspanyol havayolu şirketi İberia'nın ekonomik krizin etkisiyle zarara uğraması ve işçi çıkartma kararı almasını protesto eden çalışanlar bugün greve başladı.
2012'nin ilk 9 ayında 262 milyon avroluk zarar açıklayan ve yeniden yapılandırma kapsamında 3 bin 807 işçisini çıkaracağını, kalanların da maaşlarını azaltacağını duyuran İberia'yı zor günler bekliyor.
İberia çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar, 5'er günlük sürelerle toplam 15 gün olarak açıkladıkları grev takvimini uygulamaya başladı. Buna göre, 18-22 Şubat arasında yapılacak grevlerden dolayı İberia, toplam uçuşlarının yüzde 40'ına denk gelen 415 uçuşunu iptal edeceğini açıkladı.
Bugünkü grevde 236 uçuşunu iptal eden İberia, 15 gün boyunca iptal edilecek toplam uçuşların sayısının 1220 olacağını belirtti.
Grevden İberia ile birlikte aynı gruba bağlı olan İberia Express, Vueling ve Air Nostrum ile yer hizmetlerinin aksamasından bazı yabancı havayolları da etkilenecek.
Bu arada sendika yetkililerinden yapılan açıklamalarda, “İberia tarihinde ilk kez şirket, çalışanlarının sayısını yüzde 20 azaltacak. Çalışanların kendi işlerini korumak için böyle radikal kararlar almaktan başka çareleri yoktu” denildi. Grevlerin, İberia şirketine toplam maliyetinin 50 ila 100 milyon avro olacağı kaydedildi.
İberia uçuş ve yer hizmetlerinde görev yapan 20 bin kadar işçiyi kapsayan grevlerin diğer takvimleri, 4-8 Mart ve 18-22 Mart olacak.


BBC / LONDRA, AA / MADRİD