BBC'den Türkiye'ye yanıt

BBC'den Türkiye'ye yanıt
BBC'den Türkiye'ye yanıt
İngiliz yayın kuruluşu BBC, Türkiye'nin kendilerine yönelik eleştirilerine yanıt verdi.

RADİKAL - Yayınladığı 'Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor' başlıklı haberiyle Türkiye 'nin tepkisini çeken BBC'den konuyla ilgili açıklama geldi. AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yazılı olarak yanıtlayan BBC açıklamasında, "Biz dünyanın ilgi alanında olan haberi tarafsız bir şekilde hazırlıyoruz. Bu film, PKK tarafından düzenlenen saldırılara ilişkin kapsamlı yayınlarımızın da içerisinde olduğu Türkiye ile ilgili konulardaki çok sayıda yayınımızdan biri" ifadesi kullanıldı.

BBC yayınlarının IŞİD'den kaçan bazı kadınların PKK'ya katılma nedenlerinin anlaşılması konusunda değerlendirme imkanı sunduğu belirtilerek, "Haber PKK'nın Türkiye tarafından terör örgütü olarak görüldüğünü net bir şekilde ifade etmektedir" denildi. 

Türkiye'den BBC'ye PKK tepkisi

DIŞİŞLERİ: TERÖRİZME AÇIK DESTEK

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Birçok ülkenin terörist olarak adlandırdığı bir örgüt hakkında bu şekilde yayın yapılmasını terörizme açık bir destektir" denilmişti. BBC’nin haberini 'PKK propagandası' olarak niteleyen Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Birleşik Krallık dahil olmak üzere AB ülkeleri tarafından terörist niteliği tespit ve teslim edilmiş olan bu yasa dışı örgütü, bir başka terör örgütü ile mücadele eden masum bir örgütmüş gibi göstermeye çalışan ve PKK'ya katılımı teşvik eden bu yayın hiçbir şekilde kabul edilemez” ifadeleri kullanılmıştı.  

PKK, ABD ile temasta: Çatışmaların bitmesi için arabulucu olun

'IŞİD'LE SAVAŞTA KİLİT ÖNEME SAHİP'

BBC’de 19 Ağustos ’ta yayınlanan ‘Fotoğraflarla: PKK savaşçıları IŞİD'le savaşa hazırlanıyor’ başlıklı haberde, "PKK 30 yıldır Türk hükümetine karşı savaşıyor. Türkiye ve birçok Batılı devlet tarafından terör örgütü olarak görülen PKK, şimdi IŞİD ile savaşta kilit öneme sahip bir oyuncu" ifadeleri yer almıştı.