BBC'nin 'kullandığı' öğrencilere tehdit

BBC'nin 'kullandığı' öğrencilere tehdit
BBC'nin 'kullandığı' öğrencilere tehdit

BBC muhabiri Sweeney, doktora öğrencisiymiş gibi davranıp Kuzey Kore de belgesel çekti.

London School of Economics (LSE) öğrencilerinin ‘arasına sızarak’ Kuzey Kore’de belgesel çeken Britanya’nın kamu yayın kurumu BBC tartışmaya yol açtı. Eleştiri alan BBC Genel Müdürü Tony Hall, LSE’nin ‘programın yayımlanmaması’ talebini reddedip Panorama’nın dün BBC One’da gösterilmesine karar verdi. Tartışma, LSE idaresinin, gezide Panorama muhabiri John Sweeney liderliğinde 3 kişilik bir ekibin olduğu ve ciddi bir belgesel çektiklerinin öğrencilere söylenmediğini açıklamasıyla patladı. BBC ise ‘öğrencilerin Sweeney’nin doktora öğrencisi ‘rolü’ yapacağından haberdar edilmediği’ ithamını reddetti. Dün de Sweeney’nin LSE mezunu eşi Tomiko Newson’ın bir öğrenci kulübüyle temasa geçip geziye ön ayak olduğu bilgisi tartışmayı alevlendirdi.

BBC: 3 sözlü uyarı verdik

LSE Direktörü Craig Calhoun BBC’ye sert çıktı: “Gezideki 10 öğrenciden bazıları, ülkeye dönüşte tehdit mektupları aldı. Diğer öğrenciler de, bu yazki yurtdışı gezilerinden vazgeçmeleri tavsiyeleri alıyor. Kuzey Kore’den de şikâyetler geldi. BBC’nin yaptığı sırf LSE veya Kuzey Kore’yi etkilemedi. Ajanlıkla ilgili olmayan tüm akademik gezileri etkiledi. BBC’nin arkasında durduğu Sweeney yüzünden pek çok ülkeyle sorun yaşayacağız.” Calhoun ayrıca “Gazetecilerin kaç kişi ve kim oldukları ile belgesel çekecekleri bilgisi, öğrencilere Pekin’de söylendi. Yazılı muvafakat alınmadı” dedi. BBC program müdürü Ceri Thomas ise ‘sadece Pyongyang’ın yanıltıldığını’ savundu. Radio 4’e çıkan Thomas, “Bu program, kamu menfaati gazeteciliği açısından önemli” derken “Öğrencilerin hayatını riske atmaya değer mi” sorusuna “Değeceğini düşünüyoruz” yanıtı verdi: “Öğrencilere, gazetecilerin olacağı ve kimlikleri ortaya çıkarsa gözaltı, sınırdışı ve geri dönememe gibi durumlar yaşanabileceğine dair 3 kez sözlü uyarı verdik. Yazılı uyarı, bir şeyi değiştirmezdi. Önemli olan, programın yayınındaki kamu menfaatidir.” 

Tarafsızlığa gölge düştü

BBC’nin öğrencilerin arasına karışıp Kuzey Kore’de belgesel çekmesi yankı uyandırdı. Guardian “Nükleer saldırıyla tehdit eden bir ülkeden haber geçmek önemli bir gazetecilik başarısı. BBC Genel Müdürü Hall’ün muhabirlerin arkasında durması, beklenen bir tavır. Ama Hall, öğrencilerin tam ne zaman bilgilendirildiğini açıklamalı” yorumu yaptı. Independent’a konuşan Prof. George Gaskell ise programın, LSE’nin tehlikeli bölgelerde çalışma risklerini arttırdığını söyledi: “Şu anda bazı araştırmacılar Afrika ve Çin’de. Tarafsızlıklarından kuşku duyulursa durumları riske girebilir. Tehlikeler konusunda BBC ile fikirlerimiz farklı.”