Bedevi'ye çöl dar edildi

Bedevi'ye çöl dar edildi
Bedevi'ye çöl dar edildi
İsrail, çöllerde kendi halinde yaşayan Bedevilere hayatı zindan ediyor. Negev çölündeki El Arakıb köyünde Bedevilerin evleri iki hafta içinde üçüncü kez yerle yeksan edildi.

EL ARAKIB - Negev Birlikte Yaşam Forumu’nun verdiği bilgilere göre, İsrail 27 Temmuz’dan bu yana üç kez köyü basıp inşa edilen eğreti evleri yıktı. Sonuncusunda önceki gün 300 kadar Bedevi’nin yaşadığı çoğu ahşap ve çöl kumundan korunmak için plastik malzemeden yapılma 30-40 ev yerle bir edildi. Bedevilerin eşyalarını da köy dışına çıkaran güvenlik güçleri yüzlerce ağacı da kökünden söktü. İnşaat malzemeleri, iki su tankı ve bir jeep’e de el konuldu. Bedeviler Negev’de yüz binlerce metkrekarelik toprağın kendilerine ait olduğunu söylerken, İsrail bunu kabul etmeyip Bedevilerin şehirlerde belirlenen yerlere taşınmalarını istiyor. Polis sözcüsü Mickey Rosenfeld evlerin yasadışı yapıldığını ve yıkılmaları için alınan mahkeme kararının 11 yıl sonra yerine getirildiğini belirterek “Bu topraklar onlara ait değil. Orada Bedevilerin yaşamasını istemiyoruz ve bu şekilde diğerlerine de güçlü bir mesaj gönderiyoruz” dedi.
Çocuklarıyla birlikte enkazın başında duran Umm Fahid adlı kadın ise “İsrail bir zorba. Topraklarımızı terk etmeyeceğiz. Yık İsrail, bir kere değil binlerce!” diyerek meydan okudu. İsrail’de 160 bin Bedevi var. Bunların yarısı Negev’de resmi statüsü olmayan yani haritada bile gözükmeyen köylerde yaşıyor.

Tarihi mezarlığa müze
Bu arada İsrail, Batı Kudüs’te de tarihi Müslüman mezarlığını yıktı. İsrail’deki El Aksa Vakfı’nın yetkilisi Mahmut Ebu Atta, önceki gece Kudüs belediyesinin emriyle buldozerlerin Kudüs’ün Yahudi bölgesindeki eski Müslüman mezarlığına girip 12. yüzyıldan kalma 200’e yakın mezarı yıktığını söyledi. Ma’man Allah veya Mamilla olarak bilinen mezarda, Nazi savaş suçlularının peşinde koşan Simon Wiesenthal Merkezi hoşgörü müzesi inşa etmek istiyor. (afp)


    ETİKETLER:

    İsrail