Belçikalı bakandan mülteciler için Nazileri hatırlatan teklif

Belçikalı bakandan mülteciler için Nazileri hatırlatan teklif
Belçikalı bakandan mülteciler için Nazileri hatırlatan teklif
Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon'un ülkedeki mültecilerin göğüslerine kimliklerini belli eden armalar takma zorunluluğu getirilmesini teklif etmesi akıllara Nazi dönemini getirdi.

RADİKAL - Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, ülkedeki mültecilerin göğüslerine kimliklerini belli eden armalar takma zorunluluğu getirilmesini teklif etti. Nazi Almanyasında da Yahudilere kimliklerini belirten Davut yıldızı şeklindeki armayı göğüslerine takma zorunluluğu getirilmişti.

Belçika’da yayın yapan RTBF radyosuna konuşan Jambon, sayıları 20 bini aşan mültecilerin ülke için potansiyel güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyerek buna karşı yeni güvenlik önlemleri alınması gerektiğini savundu. Jambon, bu çerçevede ülkedeki bütün mültecilere polisin kendilerini kolayca tanıyabilmesini sağlayacak şekilde özel armalar takma zorunluluğu getirilmesini istedi.

David Miliband: İstanbul'da Avrupa'nın tümünden daha fazla Suriyeli mülteci var

İçişleri Bakanı, ikinci olarak da bütün mültecilerin mülteci kamplarına kaydolması ve polisin bilgi toplamak üzere bu kamplara girip çıkma hakkı olması gerektiğini söyledi.

Belçikalı bakanın teklifine Uluslararası Af Örgütü’nden tepki geldi. Örgüt teklifin mültecileri damgalamak ve aşağılamak anlamına geldiğini bildirdi. (DHA)

Uluslararası Göç Örgütü: Göçmen sayısı 700 bini geçti

İnsan kaçakçılarına karşı 'Maskeli Adamlar'