Belgeli katliam

Belgeli katliam
Belgeli katliam
Mısır dün isyan sürecinin en kanlı gününe sahne oldu. Cumhuriyet Muhafızları'nın Mursi taraftarlarına açtığı ateşle 51 kişi öldü, 434 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi deviren darbenin ardından Mısır dün en kanlı günlerinden birini yaşadı. Müslüman Kardeşler (İhvan) üyelerinin Mursi’nin gözetim altında tutulduğuna inandığı Cumhuriyet Muhafızları Kışlası’nın önünde yaşanan çatışmada en az 51 kişi öldü, 435 kişi yaralandı. İhvan ise aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu kurbanların sayısını 57 olarak verirken yaralılardan 150’sine kurşun isabet ettiğini belirtti.
İhvan sözcüleri Cihad Haddad ve Murad Ali’ye göre bina önünde oturma eylemi yapan Mursi yanlılarının üzerine sabah namazı kıldıkları sırada atış açıldı. Eyleme katılanlar bazılarının sabah namazını bitirdiği, bazılarının henüz namazda olduğu sırada gerçek mermilerle ateş açıldığını aktardı. Bir tanık, Şamia Yunus adlı eylemci “Gerçek mermiler ve gaz bombası attılar, büyük bir panik yaşandı, insanlar kaçmaya başladı” dedi. Meydana bakan bir apartmanda oturan üniversite öğrencisi Mirna el Helbavi ise önce Mursi yanlısı silahlı kişilerin yakındaki caminin çatısından ateş açtığını anlattı. Ordu İhvan’ı suçladı 

Ordu sözcüsü silahlı kişilerin ateş açıp bir askeri öldürdüğünü, 6 askeri yaraladığını, yakında bir binanın çatısından caddeye ateş açanların olduğunu, çatışma sonrası tutuklanan 200 kişi üzerinde büyük miktarda silah, mühimmat ve molotofkokteyli bulunduğunu açıkladı. Sözcü askeri tesislerden uzak durulması uyarısının dikkate alınmadığını vurguladı.
Yayımlanan videolarda silahlı bir kişinin askerlere ateş açtığı, askerlerin hem gaz bombası hem gerçek mermiler kullandığı, yine çatıdan üniformalı bir keskin nişancının hedef gözeterek kalabalığa ateş açtığı, askerin yanındaki bir kişinin de kamera ile çekim yaptığı, göstericilerden bazılarının yerden molotofkokteyli ve taş attığı, bazılarının da çatılardan tuğla fırlattığı, civarda bir binanın yandığı görüldü. Rabia el Adaviyye’ye akın edip yollara barikatlar kuran İhvan üyeleri iki askeri rehin aldı. Öfkeli İhvan taraftarları saldırıdan Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi’yi sorumlu tutup ‘katil, kasap’ diye slogan attı. Savcılık silah bulunduğu gerekçesiyle İhvan’ın siyasi kolu Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) merkezinin kapatılması talimatı verirken devlet televizyonu tutuklanan 200 kişinin daha sonra bırakıldığını kaydetti. HAP ‘devrimi tanklarla çalmaya çalışanlara karşı başkaldırma’ çağrısı eşliğinde uluslararası toplumdan katliamları durdurarak Mısır’ın yeni Suriye olmasını engellemesini istedi. Askeri müdahaleye destek vermiş Muhalif Mısır Kurtuluş Cephesi, Muhammed el Baradey ve El Ezher şeyhi olayı kınarken geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur sükûnet çağrısı yapıp soruşturma açılması talimatı verdi.