'Belirli bir ülkeyi hedef almadık, toprak bütünlüğümüzü koruduk'

'Belirli bir ülkeyi hedef almadık, toprak bütünlüğümüzü koruduk'
'Belirli bir ülkeyi hedef almadık, toprak bütünlüğümüzü koruduk'
Reuters'a konuşan ismini vermek istemeyen bir yetkili, Rus uçağının düşmesiyle ilgili, 'Belirli bir ülkeyi hedef almadık, toprak bütünlüğümüzü koruduk' açıklamasında bulundu.

RADİKAL - İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan bir Türk yetkili, belirli bir ülkeyi hedef almadıklarını amaçlarının angajman kuralları çerçevesinde Türkiye'nin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu söyledi. 

Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağı F-16'lar tarafından vurularak düşürüldü. Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın iki pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Cephedeki Türkmen kaynakların, uçağın Türkiye sınırına çok yakın olan Suriye’nin Yamadi Köyü'nde kurulu çadırların üzerine düştüğünü belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın kendilerine ait olduğunu ancak sınır ihlali yapmadığını savundu.

Washington Büyükelçisi Kılıç: Sabrımızı test etmeyin

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.

Türkiye Rusya maslahatgüzarını çağırdı

Reuters ajansına göre, 1950’lerden bu yana ilk kez bir NATO üyesi Rus veya Sovyetler Birliği yapımı bir uçağı düşürdü. NATO 1949’da kurulmuştu.

Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldü

Rusya: Sınırı ihlal etmedik