Bengal ülkesinde yine 1971 kâbusu

Bengal ülkesinde yine 1971 kâbusu
Bengal ülkesinde yine 1971 kâbusu

Molla nın idamının son dakikada ertelenmesi Dakka da protesto edildi.

Pakistan'dan bağımsızlık savaşında işlenen suçlardan dolayı idama mahkûm edilen Cemaat-i İslami'nin lideri Molla'nın cezasının infazı ertelendi. İdamı isteyenler gösteri düzenlerken Cemaat üyeleri de şiddete başvurdu.

Pakistan’dan 1971’de ayrılırken yaşadığı savaşla hesaplaşan Bangladeş, Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla’nın savaş suçlarından idam edilecek olması nedeniyle ciddi bir krizin eşiğine geldi. Önceki gece 00.01’de yapılması planlanan infaz, 90 dakika kala kararın Temyiz Mahkemesi’nde gözden geçirilmesi talebi üzerine durduruldu. Dün Molla’nın avukatlarıyla başvuruyu görüşen mahkeme , savunmanın ek süre talebi üzerine temyiz duruşmasını bugüne erteledi. Başsavcı Mahbube Alam ise hukuken kararın gözden geçirilemeyeceğini savundu. Molla’nın avukatlarına göre hükümet gerekli tüm yasal işlemler tamamlanmadan idamı gerçekleştirmek istiyor. Hükümetin bağımsızlık savaşı sırasında işlenen suçların araştırılması için 2010’da kurduğu Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanan 65 yaşındaki Molla, 344 sivilin öldürülmesini azmettirmek dahil 5 suçtan 5 Şubat’ta ömür boyu hapse mahkûm edilmişti. Suçlamayı reddeden Molla, Temyiz Mahkemesi’ne başvurmuştu. Ancak Temyiz Mahkemesi, 17 Eylül ’de Molla’ya verilen ömür boyu hapis cezasını idama çevirme kararı almıştı. 

BM: İnfazı durdurun 

BM İnsan Hakları Komisyonu Navi Pillay yargılamanın uluslararası standartları karşılamadığını belirtip infazın durdurulması çağrısı yaptı. İnsan Hakları İzleme de idamın şiddete yol açacağı uyarısında bulundu.
İdam kararlarını eleştirenler, Başbakan Şeyh Hasina’nın husumet içinde olduğu Bagladeş Milliyetçi Partisi (BNP) lideri Begüm Halide Ziya’nın başını çektiği muhalefet kampını 5 Ocak seçimi öncesi zayıflatmak için Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’ni kullandığını düşünüyor. Düşmanlığın kaynağı ülkenin Hasina’nın babası ve ilk Devlet Başkanı Şeyh Mucib-ur Rahman’ı 1975’te öldüren darbecileri, 1977’de bir nevi darbeyle başa geçen Halide’nin kocası Ziya-ur Rahman’ın affetmesiydi. Cemaat-ı İslami de kendilerine sürgünden dönüp siyaset imkânı veren Ziya-ur Rahman’ın BNP’si ile ittifak içinde oldu.
İnfazın yerine getirilmesini isteyenler Molla’nın tutulduğu hapishanenin önünde ve Başkent Dakka’daki Şahbağ Meydanı’nda gösteri yaparken Cemaat-i İslami üyeleri de şiddetli tepki gösterdi. Bir aracın yakılması sonucu bir anne ve 7 yaşındaki kızıyla birlikte üç kişi öldü. 17 Eylül’de Molla’yı idama çarptıran mahkeme üyelerinden S.K. Sinha’nın evi ateşe verildi. Ocaktan beri Cemaat taraftarları ve karşıtları arasında çıkan çatışmalarda 226 kişi yaşamını yitirdi.