'Benim tahtım, benim kararım'

'Benim tahtım, benim kararım'
'Benim tahtım, benim kararım'

Annesi Beatrix ten tacı devralan Willem-Alexander, Avrupa nın en genç monarkı oldu.

33 yıl taşıdığı tacı oğlu Willem-Alexander'a devreden Hollanda Kraliçesi Beatrix, Avrupa'da tahtından kendi rızasıyla ya da zorla feragat eden 'soylu kanlardan' yalnızca biri.
Haber: GÖKÇE ÇALIŞKAN - gokce.caliskan@radikal.com.tr / Arşivi

Avrupa kıtasında koskoca bir ortaçağ, krallar ve din adamlarının çekişmesi ve birbirlerini ‘çekiştirmesi’ ile geçti. 1095’te Haçlı Seferleri ile ortak noktada buluşmayı başaran ruhban ve soylu sınıf, bugün de dünya gündeminde geniş yankı bulan benzer adımlar atarak ‘ilkler’ listesine yeni maddeler ekliyor. Önce 16. Benediktus’tan Papalık tarihinin son 598 yılının ilk istifası geldi. Ardından da Hollanda Kraliyet Ailesi’ndeki devir teslim töreniyle 123 yıl sonra tahta bir kral oturdu. Böylece Beatrix, unvanını kendi eliyle itip yeniden ‘prensesliğe geri döndü’. Bugüne dek pek çok monark, taht serüvenini yarıda kesip geri plana çekildi. Kimisi bilerek ve isteyerek kimisi ise buna mecbur bırakılarak… Kıtada hüküm süren 12 krallığın en köklüsü olan ve genelde aşk maceraları ve üçgenleriyle gündeme gelen Britanya Kraliyet Ailesi, 2. Dünya Savaşı arifesinde bir gönül ilişkisi yüzünden tarihinde bir ilk yaşadı. Babası Kral 5. George’un hayatını kaybetmesi üzerine tahta çıkan 8. Edward daha bir yıl olmadan ABD ’li Wallis Simpson ile evlenebilmek için tacı kardeşi Albert’a devretti. Çapkınlığıyla ünlü 8. Edward, daha önce iki kez evlenip boşanan Simpson’ın kraliçe olarak kabul edilmemesi ve kraliyet ailesinin diğer üyeleri tarafından dışlanması sebebiyle aşkını ‘işine’ tercih etti. Oscar ödüllü ‘Zoraki Kral’ filmine de konu olan kardeşi Albert, yani 6. George ise başta ‘kekemeliği yüzünden’ bocalasa da sorumluluklarını yerine getirmek için elinden geleni yaptı: “Madem kralım, nerede benim gücüm? Bir hükümet kurabiliyor muyum? Hayır! Yine de en iyi makamda oturan benim. Neden peki? Çünkü halk konuştuğum zaman onların adına konuştuğuma inanıyor. Ama ben konuşamıyorum!” 6. George, şimdiki Kraliçe II. Elizabeth’in de babasıydı.

‘Takdir-i ilahi ile tahttayım’

Avrupa’nın diğer bir ‘hor görülmüş’ monarkı ise eski Romanya Kralı 1. Michael’dı. Babası Carol, ‘devlet işlerine pek yatkın olmadığı’ için tacı fırlatıp gönlünü kaptırdığı Moldovalı güzel Magda Lupescu’nın peşinden gidince oğlu Michael altı yaşında kral ilan edildi. Ancak babası 1930’da “Asıl kral benim” diyerek geri döndü ve Romanya’yı Hitler’in müttefiki olarak 2. Dünya Savaşı’na soktu. Yaşanan kayıplardan sorumlu tutulan Carol, ülkeyi komutan Marshal Ion Antonescu’ya teslim etmek zorunda kaldı. Antonescu ise “Ülkeyi bir çocuğun ellerine bırakamam” diyerek bir kez daha babasının yerine geçen Michael’ı yönetimin dışına itti. Hitler, Mussolini, Stalin ve Churchill’le arkadaş olan yegâne kişilerden Michael da, 1947’de ‘krallıktan istifasını’ verdi. 90. yaşı şerefine 2011’de Romanya’ya davet edilen ve meclisten halka seslenen eski kral, geçmişi çoktan geçmişte bıraktı: “Artık devir değişti. Monarşi ve bunun gibi şeylerin bir önemi kalmadı.”
‘Genç neslin ipi göğüslemesi gerektiğini’ düşünerek feragat belgesini imzalayan Beatrix’in ardından gözler 2. Elizabeth’e çevrildi. 1952’den beri tahtta olan Elizabeth bencil olmakla ve 64 yaşında hâlâ prens olan oğlu Charles’a kral olma fırsatı vermemekle eleştiriliyor. Ancak Elizabeth’in feragati pek muhtemel gözükmüyor çünkü Britanya monarkları ‘ilahi takdirle’ seçildiklerini düşündükleri için görevlerini ölene kadar sürdürmeyi yeğliyor. Bu tür istifaların kraliyet kavramını ayağa düşüreceği de yapılan yorumlar arasında. Tabii son söz ataları yıllardır Britanya’nın başında olan Elizabeth’e ait. Ne de olsa ‘onun tahtı, onun kararı.’


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Dünya

  ,

  Hollanda

  ,

  aşk

  ,

  Hükümet

  ,

  Bugün

  ,

  Avrupa

  ,

  Ünlü

  ,

  Kral

  ,

  İlan

  ,

  zaman

  ,

  genç