Berkin için Avrupa da sokaktaydı!

Berkin için Avrupa da sokaktaydı!
Berkin için Avrupa da sokaktaydı!
Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeğiyle başından yaralanan Berkin Elvan'ın 269 gündür sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetmesi Türkiye'nin yanı sıra yurtdışında da eylemlerle protesto edildi.

Berkin Elvan başta ABD , Fransa, İngiltere, Avusturya ve İsveç olmak üzere pek çok ülkede anıldı.
ABD’nin değişik kentlerinde de yankı buldu. New York, Boston ve Washington DC kentlerinde meydanlarda toplanan kalabalık gruplar, mum ışıklarıyla yazdıkları ‘Berkin’ adını karanfillerle donatırken, polisin kullandığı aşırı şiddeti kınayan dövizler taşıdı.

‘KANLI ELLERİNİZİ HANGİ İBADET TEMİZLEYEBİLİR’

New York’ta bir grup, ellerinde polisin kullandığı aşırı şiddeti kınayan ‘Kanlı ellerinizi hangi ibadet temizleyebilir’, ‘ Türkiye ’deki polis şiddetine karşı uyanık olun, herkesi diktatörden haberdar edin’ yazılı dövizler taşıyan bir grup, kentin ünlü Union Meydanı’nda bir eylem yaptı. 


Berkin’in katillerinin yakalanıp yargı önüne çıkarılması gerektiğini belirten kalabalık, yerel saatle 18:00-20:00 arasında gerçekleştirdikleri eylemi olaysız sona erdirdi.

BEYAZ SARAY ÖNÜNDE ANILDI

Başkent Washington’daki Türkler de Berkin Elvan’ı unutmadı. Ellerinde Berkin’in fotoğraflarını taşıyan onlarca kişi, Beyaz Saray toplandı. Grup, mumlarla “Berkin” yazdı.

BERKİN İÇİN LONDRA’DA GÖSTERİ

Berkin Elvan için İngiltere’nin başkenti Londra’da da gösteri düzenlendi. Ellerinde pankart ve dövizler taşıyan 500 kadar kişi, Trafalgar Meydanı’nda toplandı. Grup basın açıklaması yaptıktan sonra Başbakanlık Konutu’nun bulunduğu 10 Downing Street’e yürüyüşe geçti.

Kalabalık grup, Türkiye hükümeti aleyhine sloganlar attı. Metro istasyonlarında da hükümet ve Başbakan Erdoğan aleyhine yazılmış çeşitli protesto yazıları dikkat çekti.

PARİS’TE BERKİN SİLÜETİ

Fransa’nın başkenti Paris’te de Berkin’i anmak için Cumhuriyet (Republique) Meydanı’nda toplanıldı. Grup mumlarla Berkin Elvan silueti yaptı.

BERLİN’DE ERDOĞAN’A TEPKİ VARDI

Almanya’nın başkenti Berlin’de ise Kottbusser Tor Meydanı’nda toplanan yüzlerce kişi yapılan konuşmaların ardından yürüyüşe geçti. Yürüyüşte ‘Faşizme karşı omuz omuza’ ve ‘Katil devlet, katil Erdoğan’ sloganları atıldı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da da Berkin Elvan için oturma eylemi yapıldı. Eylemde Berkin Elvan resimleri taşındı ve anısına mumlar yakıldı.


İsveç’in başkenti Stockholm’de de anma töreni vardı. Eylemciler mumlarla Berkin Elvan’ın ismini yazdı.

Ölümü dünya çapında yankı bulan Berkin için Amsterdam, Barcelona, Bielefeld, , Brüksel, Den Haag, Dresden, Duisburg, Frankfurt, Hamburg, Helsinki, Köln, Lozan, Lizbon, Rotterdam, Stuttgart, Varşova ve Toronto kentlerinde de eylemler düzenlendi. Eylemlere kalabalık kitleler katıldı.