'Berkin isyanı' dış basında

'Berkin isyanı' dış basında
'Berkin isyanı' dış basında
Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve 269 gün boyunca komada kalmasının ardından dün hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın ölümünü protesto için Türkiye çapında yapılan eylemler dış basına da yansıdı.

İngiliz The Guardian gazetesinin dünya haberleri sayfalarında İstanbul muhabiri Constanze Lech imzasıyla yayınlanan haberde, dünkü eylemler ve polis müdahaleleriyle ilgili ayrıntılar verildi.
Haberde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun başsağlığı mesajları aktarılırken, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın “Benim oğlumu Allah almadı, benim oğlumu benden Tayyip Erdoğan aldı” dediği belirtildi.


Guardian, Berkin Elvan’ın ölümüyle geçen yazki Gezi protestolarında hayatını kaybedenlerin sayısının yediye yükseldiğini kaydedip ‘bu ölümlerin en az dördünün doğrudan polis şiddetinden kaynaklandığına’ dikkat çekti. Gazete, polisin İstanbul ve ülke çapındaki eylemlerde aşırı güç kullanmakla suçlandığını da vurguladı.

Berkin için Avrupa da sokaktaydı!

MUTLU’YA TEPKİ: BİZ KAYBETMEDİK, SİZ ÖLDÜRDÜNÜZ

Gazete, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun Twitter üzerinden ‘kayıp’ nedeniyle üzüntülerini dile getirdiğini de hatırlatıp bunun sosyal medyada büyük bir öfkeye neden olduğuna dikkat çekti. Haberde, çok sayıda kişinin buna ‘Biz Berkin’i ‘kaybetmedik, siz öldürdünüz’ şeklinde tepki gösterdikleri vurgulandı.

‘BERKİN ELVAN BİR SEMBOL’

Haberde Türk Tabipler Birliği’nin verilerine de yer verildi. Bu rakamlara göre Gezi eylemlerinde polis şiddeti sonucu 8 bin kişinin yaralandığı, 104 kişinin ağır kafa yaralanmalarına maruz kaldığı ve 11 kişinin de çoğunlukla plastik mermiler nedeniyle gözlerini kaybettiği belirtildi.

Guardian ayrıca, İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) dün yayımladığı bir bildiride ‘biber gazının doğrudan protestoculara doğru ateşlenmesinin uluslararası hukuku ihlal ettiğini vurguladığına’ da dikkat çekti. Haberde bir HRW sözcüsünün şu sözlerine de yer verildi: “Berkin Elvan vakası Türkiye ’nin polis şiddeti ve cezasız kalmaları sicilinin bir sembolü oldu. Bu dehşete yönelik taşan bu dev öfke aynı zamanda hükümetin Berkin Elvan’ın ölümüne ve genel olarak bu konudaki sessizliğine de karşı.”

ERDOĞAN’A MEYDAN OKUDU

The Times gazetesi, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ın hastanenin önünde söylediği “Benim oğlumu Allah almadı, benim oğlumu benden Tayyip Erdoğan aldı” cümlesiyle protestolar sırasında polisin ‘kahramanlığını’ öven Erdoğan’a meydan okuduğunu belirtti.
Financial Times gazetesi de, Berkin Elvan’ın geçen yıl yapılan Gezi Parkı protestolarından bu yana öldürülen yedinci sivil olduğuna dikkat çekti. Elvan’ın polisin aşırı güç kullanmasını kınayan gruplar tarafından ‘insan hakları sembolü’ olarak görüldüğünü yazan gazete şu ifadeleri kullandı: ‘Geçen yılki gösterilerin hedefindeki Başbakan Erdoğan şimdiye dek protestocuların ölümleriyle ilgili özür dilemeyi reddetti. Muhaliflerini kızdırdı ama kendisi ve müttefikleri dış destekli darbe girişimi olarak tanımladıkları eylemlere polisin verdiği karşılığı ‘kahramanca’ diye tanımladı.’

‘BİRKAÇ POLİS SORGULANDI KİMSE DAVA EDİLMEDİ’

İngiliz The Independent gazetesi de 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın öldüğünün duyurulmasından birkaç saat sonra karışıklığını tırmandığını yazdı. Gazete, Berkin’in başından vurulmasıyla ilgili birkaç polisin sorgudan geçirildiğine ama hiç kimsenin dava edilmediğine dikkat çekti.

CENAZEDE DAHA GENİŞ KATILIMLI PROTESTOLAR BEKLENİYOR
İngiliz BBC televizyonu da, protestoların Berkin’in İstanbul’da hayatını kaybettiği hastane önünde başladığını ve başkent Ankara’da da polisin 2 bine yakın göstericiyi göz yaşartıcı gaz ile dağıtmaya çalıştığını aktardı. Gezi Parkı protestolarından bu yana aralarında bir polis memuru olmak üzere toplam 8 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan BBC, ‘14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölüm haberiyle birlikte başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya olmak üzere birçok şehirde protesto gösterileri başladı. Gösterilen cenaze töreninin düzenleneceği bugün daha da büyümesi bekleniyor’ ifadelerini kullandı.

ÖFKE BÜYÜK ÖLÇÜDE ERDOĞAN’A YÖNELİKTİ

Amerikan CNN International kanalı ise internet sayfasında, ‘Komadaki çocuğun ölümünden sonra Türkiye’de yeni protestolar patlak verdi’ başlığı ile haberi duyurdu. CNN, ‘Berkin’in hayatının kaybetmesinden sonra Türkiye’nin en büyük kentinin sokaklarında yas ve öfke patlak verdi’ ifadeleriyle İstanbul’daki eylemlere yer verildi. Haberlerde sokaklardaki ‘öfkenin büyük ölçüde Başbakan Erdoğan’a yönelik olduğu’ belirtildi. Yolsuzluk iddialarına atıfta bulunan CNN, ‘Erdoğan Aralık 2013’ten beri siyasi savunmada’ ifadesini kullandı. Haberde, 'Türkiye’de siyasetin tansiyonu yüksek seyrediyor. Türkiye üç hafta sonra seçimlere gidiyor. Seçimlerin yerel yöneticiler için yapılacak olmasına rağmen rekabet Başbakan Erdoğan için bir çeşit referandum olarak görülüyor' denildi.

Time dergisi de Berkin Elvan’ın ölümüne dair habere ‘Komadaki genç ölünce Türkiye’deki protestolar patlak verdi’ şeklinde benzer bir başlık attı. Berkin Elvan’ın Başbakan Erdoğan karşıtları için ‘bir araya gelme noktası olduğu’ görüşüne yer verilen haberde, ‘Elvan’ın ölümünden sonra protestocular tekrar sokağa çıktı ve güvenlik güçleriyle çatıştı.’

Huffington Post: Hükümet karşıtı protestoların simgesi haline gelen Elvan’ın ölümü Türkiye’de binlerce kişiyi sokağa döktü.

ABC kanalı: Geçen yıl bütün Türkiye’yi saran protestoların sembolü olan 15 yaşındaki çocuğun ölümü üzerine Türkiye’de çatışmalar çıktı.

Pittsburgh Tribune: 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ölümü sokak protestolarını yeniden başlattı.

TÜRKİYE’DE YENİ BİR PROTESTO DALGASI BAŞLADI

Alman basını da Türkiye’de Berkin Elvan için yapılan protesto gösterilerine geniş yer verdi. Gösteriler, çok sayıda fotoğraf ve görüntüyle servis edildi. Basın, ‘Berkin Elvan’ın ölümüyle birlikte Türkiye’de yeni bir protesto dalgasının başladığına’ dikkat çekti.

Bild / Türkiye’de yeni protesto dalgası: 15 yaşındaki genç 269 gün komada kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. Berkin Elvan sadece ekmek almak istiyordu, şimdi öldü. Böylece Gezi protestolarında ölenlerin sayısı, biri polis olmak üzere 8’e yükseldi. Gencin ölümü İstanbul, Ankara ve İzmir’de yeni protestoları başlattı.

Spiegel Online / Polis şiddeti - Türk genci 9 ay komadan sonra öldü: Berkin Elvan sadece ekmek almak istiyordu. Gezi protestolarıyla bir ilgisi yoktu. Kafasına bir gaz kapsülü geldi. 9 ay komada kaldı ve 15 yaşında yaşamını yitirdi. Devlet soruşturmayı reddediyor ve polisleri koruyor. 

Die Welt / Gencin ölümünden sonra Türkiye’de protestolar yükseliyor: Genç, 269 gün komadan sonra öldü. Şimdi protestolar yeniden alevlendi. Gencin ölümü birçok kentte İslamcı- tutucu hükümete karşı protestoları ateşledi.

Der Tagesspiegel / Göstericinin ölümü İstanbul’daki öfkeyi arttırdı: Berkin Elvan ismi Gezi protestolarında polis şiddetinin bir sembolü. Onun ölümü metropollerde yeni protestoları ve çatışmaları başlattı. Muhalefetin beyanına göre polis, Elvan’a 25 metreden gaz kapsülü sıktı. Hedef gözeterek yapılan ve yasak olan bu tür atışlar daha önce de gösterilerde gözlenmişti.

Deutsche Welle  / Yetkililer o zamanlar 14 yaşında olan Elvan’ın ölümünden sorumlu olan polisi yargılamadı. Çocuğun annesi oğlunun ölümünden dolayı, protestoları bastıran polise “kahraman” diyen Başbakan Erdoğan’ı suçladı. 

n-tv / Türkiye’deki şiddetli protestolarda gözaltılar var: Türk polisi gösterilerde onlarca kişiyi gözaltına aldı. İstanbul’da 11, Samsun’da 20 kişi gözaltına alındı. Diğer şehirlerde de gözaltılar var.

Express / Çok sayıda gözaltı- Yeniden şiddetli protestolar: Türkiye’de polis ile göstericiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Polis kendilerine havai fişek atan insanların üzerine tazyikli suyla gitti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

TÜRKİYE’Yİ BİR ÖFKE VE ACI DALGASI SARDI
Berkin Elvan’ın ölüm haberi İtalya basınında da geniş yer buldu.

ANSA Haber Ajansı haberi, ‘Türkiye’de komadaki genç öldü, çatışmalar var’ başlığıyla duyurduğu haberde, ‘Başbakan Erdoğan’a karşı olan Türklerin sembolü haline gelen 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümünün ardından farklı kentlerde polisle çatışmalar var. Binlerce insan Ankara, İstanbul ve İzmir’de meydanlara indi. Polis Ankara’nın kalbi Kızılay’da, tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahalede bulundu’ ifadesine yer verdi.

KENDİ İSTANBUL’UNDA, EKMEK ALMAK İÇİN EVDEN ÇIKTI

Corriere della Sera gazetesinin internet sayfasında ‘15 yaşındaki Gezi Parkı yaralısının ölümü Türkiye’de olayları alevlendirdi’ başlığıyla duyurulan haberde, “Berkin, 16 Mayıs günü, kendi İstanbul’unda, ekmek almak için evden çıktı. Bir daha eve dönemeyeceğini bilmiyordu. Dokuz ay önce o gün 14 yaşındaki Berkin, hükümete karşı Gezi Parkı’nı savunan gösteriler sırasında, polisin attığı göz yaşartıcı gaz kapsülüyle vuruldu. 266 gün komanın ardından öldü. Ağırlığı 16 kilogramdı. 15. yaşını ocak ayında hastanede kutlayan genç çocuğun ölüm haberi, Türkiye’de yeni bir protesto dalgası yarattı” denildi. Ölüm haberinin aile tarafından duyurulmasının ardından yüzlerce kişinin Berkin’in bulunduğu hastane önüne gittiği, burada polis ve göstericiler arasında çatışma yaşandığı ifade edilen haberde, ‘Ankara’nın kalbi Kızılay’da da biri, önünde bir parça ekmek ve ‘Ben Berkin’im’ yazılı kağıtla oturdu. Bir kaç dakika sonra onlarca insan yere ekmek parçaları koyarak yanına oturdu” denildi. Gösterilerin İzmir, Antalya ve Hatay’a da yayıldığı belirtildi. Haberde ayrıca anne Gülsüm Elvan’ın “Benim oğlumu Allah değil Erdoğan aldı” sözleri alt başlık olarak kullanıldı. Başta ODTÜ olmak üzere birçok üniversitede öğrencilerin gösterilere katıldığı vurgulandı. Haberde Gezi olayları sırasında 8 binin üzerinde yaralanan olduğu Berkin Elvan’ın ise ‘sekizinci kurban’ olduğu ifadesi yer aldı.

La Stampa gazetesi internet sayfasında , ‘15 yaşındaki Gezi Park yaralısı öldü. İstanbul’da isyan yeniden patladı’ başlığıyla yer alan haberde, “Berkin’in ölümünden sonra Türkiye’yi bir öfke ve acı dalgası sardı.15 yaşındaki Alevi genç İstanbul’da Haziran ayında Gezi Parkı olayları sırasında yaralandı. 9 aydır komadaydı’ denildi. Haberde ayrıca binlerce kişinin, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Trabzon, Antalya, Hatay ve Diyarbakır’da protesto gösterilerinde bulunduğu, ‘Katil Erdoğan’ diye slogan attığı belirtilirken, anne Gülsüm Elvan’ın “Benim oğlumu Allah değil Erdoğan aldı” sözlerine de yine vurgu yapıldı.

Öte yandan Berkin Elvan'ın ölümü Rus Russia Today, İran Press Tv ve İsrail'in Haaretz gazetesinde de yer buldu.

RUSSIA TODAY: Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan oğlunun ölümünden dolayı, Gezi olaylarını bastıran polis kuvvetlerini “efsanevi kahramanlık göstermekle öven Başbakan Tayyip Erdoğan’ı suçladı. “Oğlumu alan Allah değil Başbakan Erdoğan’dır” dedi.

PRESS TV: 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüyle sokaklara dökülen protestocularla polis arasında çatışmalar çıktı.

HAARETZ: Erdoğan tıpkı aynı anda iki at arabasını birden süren Ben Hur gibi, iktidarını tehdit eden her cephede savaşıyor. 

Dünya Berkin'i konuşuyor