Berlusconi seçimleri 1-2 hafta ertelemek istiyor

Berlusconi seçimleri 1-2 hafta ertelemek istiyor
Berlusconi seçimleri 1-2 hafta ertelemek istiyor
Seçim havasına giren İtalya'da, eski başbakan Silvio Berlusconi, seçimlerin aceleyle yapılmasının faydasız olduğunu söyledi

ROMA - İtalya'da iki hafta kadar önce parlamentoda teknokrat Mario Monti hükümetine verdiği desteği çekerek, siyasi atmosferde hükümet krizi yaratan ve ülkeyi yeni yıldan önce seçim havasına sokan eski başbakan Berlusconi'den yeni bir sürpriz çıkış geldi.

Berlusconi, dün akşam devlet televizyonu RAI'de katıldığı bir programda, "Sandık başına gitmek için bu kadar acele etmek faydasız" diyerek, Şubat ayı ortasında yapılması öngörülen seçimlerin Şubat ayı sonu ya da Mart ayının hemen başında yapılması fikrini gündeme getirdi.

76 yaşındaki Berlusconi, seçimlere girmesi için de "Bana ihtiyacınız var. Ben de bu ihtiyaç karşısında kendimi geride tutmuyorum" yorumunda bulundu.

Berlusconi, Monti'nin tüm ılımlıların ortak adayı olması durumunda, kendisinin bir adım geri çekileceğini ve bundan memnuniyet duyacağını ancak başbakanın sadece merkez partilerinin adayı olması durumunda kendisinin de yarışacağını ifade etti.

Liderlerinin bu çıkışından birkaç saat önce de Özgürlükçü Halk Partisi (PDL), yurtdışındaki İtalyanların oy kullanması hususunda bu kadar kısa sürede hazırlanılamayacağı endişesini taşıdığını dile getirerek, seçimlerin 1 ya da 2 hafta ertelenmesini önerdi.

CİCCİHİTTO: DAHA FAZLA ZAMANA İHTİYAÇ VAR
Aynı zamanda PDL'in Temsilciler Meclisi Grup Başkanvekili Fabrizio Ciccihitto da başbakan Monti'nin parlamentoda onaylanmasının ardından istifa edeceğini söylediği bütçe yasa tasarısını incelemek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu kaydetti. Geçen hafta açıklanan programda bütçe yasasının dün parlamentonun üst kanadı Senato'dan geçmesi beklenirken, tasarının halen genel kurul gündemine gelmemesi, PDL'in geciktirme stratejisi olarak yorumlandı.

Berlusconi ve partisi PDL'in bu çıkışına, en büyük rakibi Demokrat Parti'den (PD) tepki geldi. PD Genel Sekreteri ve seçimlerdeki başbakan adayı Pierluigi Bersani, "Onlar (PDL), sadece kendi sorunları için bütçe yasasını ve parlamentoyu kullanamazlar" şeklinde tepkisini ifade etti.

PD Meclis Grup Başkanvekili Dairo Franceschini de yaptığı açıklamada, Berlusconi ve partisini seçimlere hazırlanmak için zaman kazanmaya çalışmakla suçladı.
Öte yandan, seçimlerde nasıl bir yol izleyeceği halen netleşmeyen ve buna ilişkin sorulara cevap vermekten kaçınan başbakan Mario Monti ise bu seçimin gidişatını etkileyebilecek aktörlerle istişarelerde bulunuyor.

aa